Nowe trendy wakacyjne Polaków podyktowane przez COVID-19

0
237

Tegoroczne wakacje były inne niż dotychczas. Poszukując odpoczynku z dala od tłumów i kurortów, coraz częściej wybieraliśmy urlop pod żaglami. Liczba czarterów, których dokonali Polacy w okresie czerwiec – sierpień 2020, była wyższa o 24 proc. w stosunku do tego okresu w roku 2019, informuje europejski lider czarteru jachtów online Click&Boat. 

Nie ukrywam, że jako firma działająca w branży turystycznej bardzo silnie odczuliśmy skutki  pandemii. Na jej początku zarejestrowaliśmy przejściowy spadek wyników o 90%. Zwrot sytuacji nastąpił w czerwcu, kiedy odnotowaliśmy odbicie sięgające 80% naszej przedpandemicznej skali działania. W Polsce, tak jak i w innych krajach Unii Europejskiej, w ostatnie miesiące można było zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania czarterem jachtów online, co pozwoliło nam w jeden dzień w sierpniu wygenerować taki zysk, jaki osiągnęliśmy przez cały 2015 rok, kiedy zaczynaliśmy – informuje Edouard Gorioux, współzałożyciel Click&Boat.

Żeglarstwo cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki serwisom umożliwiającym czarter jachtów online, jachty i łodzie motorowe przestały być kojarzone z rozrywką dla wybranych, a stały się atrakcyjną alternatywą na spędzenie urlopu dla każdego. Nie musisz już posiadać własnego jachtu, wystarczy wejść na stronę lub zainstalować aplikację, a następnie w zaledwie kilku prostych krokach dokonać rezerwacji. Wybrana przez nas łódź będzie czekać w porcie i to nawet z profesjonalnym sternikiem, jeśli takie będzie Twoje życzenie. Platforma Click&Boat tylko w tegorocznym okresie wakacyjnym zarejestrowała wzrost liczby nowych użytkowników o 232 proc., a liczba zapytań związanych z czarterem była aż trzykrotnie większa niż w 2019 roku. W ofercie Click&Boat można znaleźć 35 000 łodzi w 500 portach na całym świecie. Nie dziwi więc rosnąca popularność żeglarstwa i czarteru jachtów wśród Polaków, szczególnie w czasach pandemii. Kiedy turyści wolą decydować się na wakacje z dala od tłumów z zachowaniem zaleconego dystansu społecznego. Czarter jachtów doskonale wpisuje się w ten trend, jednocześnie dając swobodę w przemieszczaniu się i spędzania wakacji we własnym tempie oraz wedle własnych upodobań.

 W Polsce czy za granicą

W sezonie urlopowym, który w naszym kraju trwa od czerwca do sierpnia, najchętniej wybieraną zagraniczną destynacją, w której Polacy rezerwowali łodzie była zdecydowanie Chorwacja, platforma Click&Boat zarejestrowała ponad 100% wzrost czarterów względem 2019 roku.  Czyste, przejrzyste wody Adriatyku w odcieniu turkusu, piękne plaże, liczne wyspy, unikatowy charakter, idealne warunki żeglarskie oraz klimat, co roku przyciągają polskich turystów. Do Chorwacji można dostać się na trzy różne sposoby: samochodem, samolotem lub komfortowym autokarem. Dlatego jest to idealny kierunek na wakacje z dziećmi lub z gronem znajomych. Aż 66 proc. polskich użytkowników platformy Click&Boat wybrało ten właśnie kraj, a najczęściej wybieranym miastem portowym był Trogir i Split. Polacy chętnie żeglowali również w słynącej z malowniczych wysp, piaszczystych plaż i błękitnej wody Grecji, która co roku znajduje się w ścisłej czołówce państw wybieranych na wakacyjny rejs, a w tym roku na czarter w tym kraju zdecydowało się o 50% więcej osób niż w ubiegłym roku.

Wśród 18 proc. rodaków, którzy zdecydowali się na czarter łodzi w kraju, a w tym roku było to o 41% więcej osób, największą popularnością cieszyło się Giżycko, często nazywane żeglugową stolicą Mazur, Szczecin oraz Gdańsk, w którym ilość rezerwacji łodzi wzrosła o 60 proc. względem 2019 roku.  To pokazuje, że szukamy nowych sposobów na spędzanie wolnych dni i poznanie ulubionych destynacji z nowej perspektywy. Polacy zdecydowanie najchętniej decydują się na czarter motorówek i żaglówek, które wybierane były niemal 6 razy częściej niż w 2019 roku. Dodatkowo coraz chętniej Polacy spędzają zagraniczny urlop na katamaranach, czy pontonach RIB.

Coraz większą popularnością cieszą się wśród Polaków katamarany. To jachty o dwóch kadłubach z żaglem. Skonstruowane tak, aby zmaksymalizować komfort i przestań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pozwalając na zakwaterowanie dużych rodzin, grup przyjaciół, a nawet załóg – mówi Edouard Gorioux.

Wrzesień – to nie koniec podróży

Mimo tego, że sezon urlopowy w naszym kraju dobiega końca i nieuchronnie nadciąga jesień, to wcale nie musimy zawijać do portu. Łodzi na morzach i jeziorach jest znacznie mniej, więc jest to idealny moment dla miłośników spokoju i ciszy. Grecja, Chorwacja, czy inne kraje znajdujące się w obszarze Morza Śródziemnego na pewno nie zawiodą z pogodą i przepięknymi krajobrazami. Weekend na mazurach to również wspaniała okazja, aby złapać ostatnie letnie promienie słońca. Click&Boat już zarejestrowało wzrost liczby czarterów, na wrzesień i październik, względem roku 2019, a miesiąc dopiero się zaczął.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.