Nowe trendy wakacyjne Polaków podyktowane przez COVID-19

0
880

Tegoroczne wakacje były inne niż dotychczas. Poszukując odpoczynku z dala od tłumów i kurortów, coraz częściej wybieraliśmy urlop pod żaglami. Liczba czarterów, których dokonali Polacy w okresie czerwiec – sierpień 2020, była wyższa o 24 proc. w stosunku do tego okresu w roku 2019, informuje europejski lider czarteru jachtów online Click&Boat. 

Nie ukrywam, że jako firma działająca w branży turystycznej bardzo silnie odczuliśmy skutki  pandemii. Na jej początku zarejestrowaliśmy przejściowy spadek wyników o 90%. Zwrot sytuacji nastąpił w czerwcu, kiedy odnotowaliśmy odbicie sięgające 80% naszej przedpandemicznej skali działania. W Polsce, tak jak i w innych krajach Unii Europejskiej, w ostatnie miesiące można było zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania czarterem jachtów online, co pozwoliło nam w jeden dzień w sierpniu wygenerować taki zysk, jaki osiągnęliśmy przez cały 2015 rok, kiedy zaczynaliśmy – informuje Edouard Gorioux, współzałożyciel Click&Boat.

Żeglarstwo cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki serwisom umożliwiającym czarter jachtów online, jachty i łodzie motorowe przestały być kojarzone z rozrywką dla wybranych, a stały się atrakcyjną alternatywą na spędzenie urlopu dla każdego. Nie musisz już posiadać własnego jachtu, wystarczy wejść na stronę lub zainstalować aplikację, a następnie w zaledwie kilku prostych krokach dokonać rezerwacji. Wybrana przez nas łódź będzie czekać w porcie i to nawet z profesjonalnym sternikiem, jeśli takie będzie Twoje życzenie. Platforma Click&Boat tylko w tegorocznym okresie wakacyjnym zarejestrowała wzrost liczby nowych użytkowników o 232 proc., a liczba zapytań związanych z czarterem była aż trzykrotnie większa niż w 2019 roku. W ofercie Click&Boat można znaleźć 35 000 łodzi w 500 portach na całym świecie. Nie dziwi więc rosnąca popularność żeglarstwa i czarteru jachtów wśród Polaków, szczególnie w czasach pandemii. Kiedy turyści wolą decydować się na wakacje z dala od tłumów z zachowaniem zaleconego dystansu społecznego. Czarter jachtów doskonale wpisuje się w ten trend, jednocześnie dając swobodę w przemieszczaniu się i spędzania wakacji we własnym tempie oraz wedle własnych upodobań.

 W Polsce czy za granicą

W sezonie urlopowym, który w naszym kraju trwa od czerwca do sierpnia, najchętniej wybieraną zagraniczną destynacją, w której Polacy rezerwowali łodzie była zdecydowanie Chorwacja, platforma Click&Boat zarejestrowała ponad 100% wzrost czarterów względem 2019 roku.  Czyste, przejrzyste wody Adriatyku w odcieniu turkusu, piękne plaże, liczne wyspy, unikatowy charakter, idealne warunki żeglarskie oraz klimat, co roku przyciągają polskich turystów. Do Chorwacji można dostać się na trzy różne sposoby: samochodem, samolotem lub komfortowym autokarem. Dlatego jest to idealny kierunek na wakacje z dziećmi lub z gronem znajomych. Aż 66 proc. polskich użytkowników platformy Click&Boat wybrało ten właśnie kraj, a najczęściej wybieranym miastem portowym był Trogir i Split. Polacy chętnie żeglowali również w słynącej z malowniczych wysp, piaszczystych plaż i błękitnej wody Grecji, która co roku znajduje się w ścisłej czołówce państw wybieranych na wakacyjny rejs, a w tym roku na czarter w tym kraju zdecydowało się o 50% więcej osób niż w ubiegłym roku.

Wśród 18 proc. rodaków, którzy zdecydowali się na czarter łodzi w kraju, a w tym roku było to o 41% więcej osób, największą popularnością cieszyło się Giżycko, często nazywane żeglugową stolicą Mazur, Szczecin oraz Gdańsk, w którym ilość rezerwacji łodzi wzrosła o 60 proc. względem 2019 roku.  To pokazuje, że szukamy nowych sposobów na spędzanie wolnych dni i poznanie ulubionych destynacji z nowej perspektywy. Polacy zdecydowanie najchętniej decydują się na czarter motorówek i żaglówek, które wybierane były niemal 6 razy częściej niż w 2019 roku. Dodatkowo coraz chętniej Polacy spędzają zagraniczny urlop na katamaranach, czy pontonach RIB.

Coraz większą popularnością cieszą się wśród Polaków katamarany. To jachty o dwóch kadłubach z żaglem. Skonstruowane tak, aby zmaksymalizować komfort i przestań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pozwalając na zakwaterowanie dużych rodzin, grup przyjaciół, a nawet załóg – mówi Edouard Gorioux.

Wrzesień – to nie koniec podróży

Mimo tego, że sezon urlopowy w naszym kraju dobiega końca i nieuchronnie nadciąga jesień, to wcale nie musimy zawijać do portu. Łodzi na morzach i jeziorach jest znacznie mniej, więc jest to idealny moment dla miłośników spokoju i ciszy. Grecja, Chorwacja, czy inne kraje znajdujące się w obszarze Morza Śródziemnego na pewno nie zawiodą z pogodą i przepięknymi krajobrazami. Weekend na mazurach to również wspaniała okazja, aby złapać ostatnie letnie promienie słońca. Click&Boat już zarejestrowało wzrost liczby czarterów, na wrzesień i październik, względem roku 2019, a miesiąc dopiero się zaczął.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.