Wielka Brytania zwiększa ograniczenia w podróżowaniu

6
42505
Od 15 lutego trzeba będzie zrobić w sumie 3 testy, jeden przed wyjazdem na Wyspy, a kolejne dwa na miejscu. Obowiązkowa kwarantanna w hotelu nie dotyczy na razie przylatujących do Anglii z Polski.

Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wszyscy podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

Dodatkowo, od 15 lutego, wszyscy podróżni zobowiązani są wykonać kolejne testy w drugim i ósmym dniu po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Testy należy zamówić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii na rządowym portalu internetowym. Akceptowane będą  testy PCR, testy LAMP i test antygenowy (test przepływu bocznego). Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia. Wynik testu musi być przedstawiony w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia. Obowiązek nie będzie dotyczył m.in. kierowców ciężarówek przewożących towary oraz załóg samolotów, promów i pociągów oraz marynarzy. Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład. Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości £ 1000, a za niewykonanie drugiego testu w wysokości £ 2000. Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji.

Przed podróżą do Anglii, obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego, tzw. Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić na stronie brytyjskiego rządu najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii.

Od dnia 3 października 2020 wszyscy przyjeżdzający z Polski do Anglii i Szkocji podlegają obowiązkowi poddania się 10-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem.

Od 15 lutego osoby przybywające z kraju znajdującego się na „czerwonej liście” lub które na 10 dni przed przyjazdem do Anglii przebywały w kraju znajdującego się na tej liście (m.in. Portugalia, RPA, ZEA, Brazylia) będą zobowiązane do poddania się 10-dniowej kwarantannie w wyznaczonym hotelu na własny koszt. Konieczne będzie zabukowanie poprzez rządową platformę internetową pobytu w hotelu przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Koszt odbycia kwarantanny przez jedną osobę to £1750 (koszt ten obejmuje transport, pobytu w hotelu oraz obowiązkowe testy). Po przyjeździe osoby, które podlegają takiej kwarantannie zostaną eskortowane do wyznaczonego hotelu.

Podróżujący do Anglii Polacy na razie nie muszą spędzać kwarantanny w hotelach. Natomiast w Szkocji obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w hotelu będzie dotyczył wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, a nie tylko z państw z „czerwonej listy”, jak w Anglii – ogłosił szkocki minister transportu Michael Matheson.

Źródło: Airport Gdańsk

6 KOMENTARZE

  1. Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji.

    Jak to tam śpiewał Johnny Rotten? „God save the queen” i co tam dalej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.