PLL LOT z rekordowym zyskiem: Ponad miliard złotych za 2023 rok

0
241
Fot.: Materiały prasowe PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT zakończyły 2023 rok z imponującymi wynikami finansowymi, osiągając ponad miliard złotych zysku netto. Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe Spółki, które odzwierciedla skuteczne wykorzystanie szans, jakie pojawiły się przed branżą lotniczą w minionym roku.

PLL LOT osiągnęły 1,074 miliarda złotych zysku netto oraz 1,129 miliarda złotych zysku na działalności operacyjnej EBIT przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 10,121 miliarda złotych. W 2023 roku narodowy przewoźnik przewiózł 10,021 miliona pasażerów, a rekordowym miesiącem okazał się lipiec, kiedy liczba pasażerów przekroczyła milion. W okresie letnim, od czerwca do września, na pokładach PLL LOT gościło ponad 4,1 miliona pasażerów.

W 2023 roku samoloty PLL LOT wzbiły się w niebo 102,212 razy, co zapewniło narodowemu przewoźnikowi czwarte miejsce wśród najbardziej punktualnych linii lotniczych w Europie według rankingu Cirium. Najpopularniejsze połączenia dalekiego zasięgu obejmowały rejsy z Warszawy do Toronto, Nowego Jorku i Chicago, podczas gdy na trasach europejskich dominowały loty do Londynu, Wilna i Amsterdamu.

LOT jest punktualny, gościnny oraz rentowny. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – to dzięki ich codziennej pracy możemy pochwalić się takimi wynikami – powiedział Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT. Prezes dodał, że firma uruchomiła nowe kierunki, łącząc Polskę z Rijadem, Taszkentem i Oradeą, a także powróciła do Aten. Pod koniec roku samoloty PLL LOT wylądują w Innsbrucku. W związku z budową nowego lotniska centralnego, firma planuje zwiększenie floty z 76 do 86 samolotów do końca 2023 roku.

Rok 2023 był czasem intensywnego rozwoju oferty produktowej dla pasażerów. Oprócz nowych połączeń z Warszawy do Rzymu i Aten, PLL LOT poszerzyły swoją siatkę połączeń regionalnych, umożliwiając loty z innych polskich miast do Seulu, Stambułu, Mediolanu, Paryża czy Rzymu. Nowe trasy do Taszkentu i Rijadu stworzyły dodatkowy potencjał rozwoju turystyki oraz możliwości biznesowych w Azji i na Półwyspie Arabskim.

PLL LOT zapowiadają dalsze inwestycje w rozwój oferty. W planach jest rozbudowa i modernizacja salonu biznesowego Polonez oraz otwarcie flagowego Executive Lounge w Chicago. Firma przygotowuje się również do procesu retrofitu swoich Dreamlinerów, aby zwiększyć komfort podróży na ich pokładzie.

W strategii ogłoszonej w październiku 2023 roku, PLL LOT przedstawiły plany dalszego rozwoju na lata 2024-2028. Przewoźnik planuje uruchomienie blisko 20 nowych kierunków oraz inwestycje w nowe samoloty i infrastrukturę lotniskową. Flota ma powiększyć się o ponad 30 nowych samolotów wyposażonych w najnowszą generację silników, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 przez branżę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.