Zapomniane smaki odkryte na nowo. „Kapłony i szczeżuje” już w sprzedaży

0
1271
W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera wyjątkowej książki autorstwa Jarosława Dumanowskiego i Magdaleny Kasprzyk-Chevriaux. Oryginalna koncepcja publikacji pozwala przenieść się do poprzednich epok i poznać nieznane obecnemu pokoleniu przepisy.

Książka „Kapłony i szczeżuje” przedstawia smaki, które mało komu są jeszcze znane. Tytułowy kapłon to potrawa z wykastrowanego i utuczonego koguta, pochodząca z pierwszej polskiej księgi kucharskiej. Szczeżuje to z kolei określenie małż, które były urozmaiceniem kuchni najbiedniejszych. Oprócz smaków ujętych w tytule, książka zawiera również przepis na szczupaka po polsku, który zyskał popularność na skalę europejską.

Publikacja prezentuje historię kuchni samą w sobie. Na kartach książki znajdują się m.in. przemyślenia świętych Piotra i Pawła, którzy ukształtowali wyobraźnię żywieniową. „Kapłony i szczeżuje” obfitują też w historie potraw z dodaniem wiedzy z zakresu medycyny, przyrody i kultury.

Autorzy lektury są profesjonalnymi znawcami historii zmieniających się smaków i popularyzatorami wiedzy o kuchni poprzednich epok. Jarosław Dumanowski jest profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który specjalizuje się w historii kultury, kontaktach polsko-francuskich oraz kulturowej historii kuchni i jedzenia, natomiast Magdalena Kasprzyk-Chevriaux jest dziennikarką kulinarną ukierunkowaną na historię kuchni polskiej.

Książka „Kapłony i szczeżuje” została opublikowana przez wydawnictwo Czarne. Pozycję można nabyć na czołowych portalach aukcyjnych, w księgarniach internetowych, jak również salonach prasowych (m.in. Empik).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.