Polska umacnia współpracę z Litwą w ruchu lotniczym

0
1137
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i litewska spółka Oro Navigacija podpisały 31 sierpnia umowę rozszerzającą i zacieśniającą współpracę w ramach funkcjonowania europejskiego bloku przestrzeni powietrznej Baltic FAB.

W miniony piątek w litewskim mieście Połąga obie spółki parafowały dokument, który przewiduje współpracę w ramach systemu poszukiwania i ratownictwa, wymiany informacji, doświadczeń oraz organizowania różnego rodzaju treningów. Dzień wcześniej PAŻP i Oro Navigacija podpisały również porozumienie o wymianie danych ze spółką Belaeronavigatsia z Białorusi.

„W praktyce oznacza to połączenie współpracy operacyjnej i wymiany danych poprzez pierwsze reakcje w sytuacjach niebezpiecznych, takich, gdzie trzeba będzie dokonywać ratownictwa i poszukiwania” – powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Janiszewski zaznaczył również, że wymiana danych i szybka obopólna reakcja są szczególnie ważne w obszarach przygranicznych.

Baltic FAB został utworzony w 2012 roku na podstawie umowy obustronnej o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej pomiędzy Polską i Litwą. Jest to jeden z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej, które zostały ustanowione w odpowiedzi na przyjęty przez Komisję Europejską pakiet przepisów dotyczących Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.