Jak usunąć tłuste plamy w gastronomii?

0
868

Jak wszyscy wiemy tłuszcz należy do jednych z najtrudniejszych zabrudzeń. Powierzchnie powinno odtłuszczać się regularnie, a najlepiej tłuste plamy usuwać natychmiast, z wykorzystaniem profesjonalnych środków. Zatem jak usunąć tłuste plamy ze ściany i innych powierzchni?

Oleje używane podczas gotowania osadzają się na ścianach i urządzeniach pozostawiając tłuste plamy. Odtłuszczanie powierzchni to proces, podczas którego rozpuszcza się tłuszcz i usuwa się go z zabrudzonej powierzchni. Wykorzystuje się w tym celu profesjonalne środki, jak np. płyn do mechanicznego czyszczenia Clinex Anti-Oil.

Tłuste plamy pozostawione na ścianach wnikają w ich powierzchnie. W konsekwencji wpływają na nieestetyczny wygląd pomieszczenia, ale co więcej wywołują długotrwały nieprzyjemny zapach. Jeśli nie pozbędziemy się tłuszczu od razu, usunięcie takiego osadu staje się trudne przy wykorzystaniu tradycyjnych środków czystości.

Reklama

Niestety przy takich zabrudzeniach domowe sposoby takie jak ocet i kwasek cytrynowy nie zdaja egzaminu. W gastronomii na dużych powierzchniach i w większych pomieszczeniach takie tłuste zabrudzenia są większe, a często wielowarstwowe. To powoduje, że jedynie profesjonalną chemią można skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego środka.

W gastronomii i przemyśle pojawiają się w budynkach powierzchnie wykonane z różnych materiałów. Mogą być to ceramiczne kafelki, PCV, posadzki betonowe, kamień naturalny i sztuczny, a także stal nierdzewna. Zastanawiając się, jak usunąć tłustą plamę, trzeba wybrać środek zapewniający bezpieczeństwo czyszczonym powierzchniom. Należy też zapoznać się z dokładnym działaniem preparatu. Sprawdzić czy nie pozostawia smug i zacieków i czy można go stosować do mycia ręcznego i maszynowego. Zarówno w gastronomii, jak też przemyśle należy spełnić wszelkie normy. Przykładowo w kuchni niektóre powierzchnie mają bezpośredni kontakt z żywnością. Nie wszystkie środki można więc stosować do ich czyszczenia.

Do bieżącego sprzątania można użyć gotowych środków w formie spryskiwaczy. To szybki sposób na odtłuszczanie powierzchni, który przynosi natychmiastowe efekty. Właściwości rozpuszczające tłuszcz wykazuje preparat Clinex Fast Gast. Cechuje się formułą, pozwalającą na usuwanie trudnych, jak i uporczywych zabrudzeń, bez smug i zacieków. Dzięki spryskiwaczowi możliwe jest precyzyjne dozowanie środka i nanoszenie go bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Może być stosowany do wszelkich powierzchni twardych, usuwa tłuste plamy ze ścian i podłóg. Usuwa tłuszcz z urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej.

Trudniej jest z zabrudzeniami, które na powierzchni pozostają już dłuższy czas. Należy użyć do nich środków przeznaczonych do wodoodpornych powierzchni. Tu warto sięgnąć po Clinex 4Dirt. Przed użyciem należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji od 50 do 500ml/10L. Używa się go w gastronomii i przemyśle, czyści wszelkiego rodzaju posadzki wodoodporne. Rozpuszcza nawet długo zalegające plamy olejowo-tłuszczowe. Można nim myć także urządzenia i maszyny. Wykazuje się dużą uniwersalnością oraz wszechstronnością zastosowania.

W lokalach gastronomicznych znacznie lepiej sprawdza się mechaniczne czyszczenie. Używa się do niego specjalnych maszyn sprzątających. W ofercie Clinex dostępny jest preparat M9 lub MaxDirt. Preparat należy rozcieńczyć z wodą, a następnie umieścić w specjalnym pojemniku w urządzeniu myjącym. Następnie można bez większego wysiłku usunąć mniej i bardziej uporczywe zabrudzenia.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!