Pierwsza podwodna restauracja w Europie szykuje się do inauguracji

0
978
Restauratorzy na całym świecie wciąż prześcigają się w pomysłach, co zrobić, aby przyciągnąć do siebie gości na coraz bardziej konkurencyjnym rynku gastronomicznym. W norweskim Lindesnes postanowili wyjść daleko poza schemat i otworzyć pierwszą w Europie podwodną restaurację. Prace nad jej budową mają zakończyć się wraz z początkiem 2019 roku, jednak rezerwacji należy dokonywać z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem!

Trzykondygnacyjny budynek, w którym będzie znajdował się podwodny lokal, zainstalowany został pięć metrów pod powierzchnią morza. Ze względu na bezpośrednią bliskość z naturą i środowiskiem morskim, poza restauracją w jego wnętrzu przewidziano również miejsce na stację badawcza. Największą atrakcję stanowi oczywiście sala restauracyjna z 10-metrowym oknem panoramicznym. Dodatkowo będzie można zwiedzić galerię sztuki. Niestandardowy projekt zrealizowali architekci z biura Snøhetta.

Wysokość kosztów tego unikalnego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 40 mln NOK, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi blisko 18 mln zł. Z zewnątrz budynek wygląda niczym zatopiony głaz, który z biegiem czasu ma posłużyć za sztuczną rafę dla małż. Grubość betonowych ścian zapewni odporność na ciśnienie oraz wstrząsy. Zanurzony peryskop oraz akrylowe okna umożliwią natomiast wyjątkowy widok na dno morskie. Wnętrza mogą pomieścić maksymalnie 100 osób.

Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, iż menu restauracji „Under” będzie ściśle związane z morzem. Klienci otrzymają do wyboru 18 dań, które będą dostosowane do konkretnej pory roku. Szefem kuchni mianowano Nicolaia Ellitsgaarda. Zaserwuje on swoim gościom szeroki przekrój gatunków ryb, skorupiaków, sezonowych owoców i warzyw, grzybów, a nawet orzechów. Wytworny posiłek zdecydowanie odbije się jednak na stanie portfela. Sama rezerwacja to wydatek rzędu 1000 NOK, a więc ok. 450 złotych. Dodatkowo na miejscu trzeba będzie opłacić wybrany przez siebie posiłek oraz napoje, których ceny póki co nie są znane.

Norwegia jest w ostatnich latach jednym z najczęściej wybieranych kierunków podróży. Turystów zachwycają przede wszystkim przepiękne skandynawskie krajobrazy oraz oczywiście wyborne dania, wśród których zdecydowany prym wiodą potrawy rybne. „Under” będzie więc stanowić połączenie tego, co najlepsze w ojczyźnie Edvarda Muncha. Warto również nadmienić, że restauracje pod wodą funkcjonują już na Malediwach, Fidżi oraz w Dubaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.