Nowa inwestycja Uniwersytetu Warszawskiego

0
1068
Na Służewcu powstanie dom studencki Uniwersytetu Warszawskiego dla trzystu studentów z kraju i zagranicy. Konkurs na projekt akademika wygrał Projekt Praga i przy współpracy z laureatem drugiego miejsca JEMS Architekci zostanie wyłoniony ostateczny wygląd budynku.

Uniwersytet Warszawski dysponuje ponad dwoma tysiącami miejsc w sześciu domach studenta. Rozstrzygnięto przetarg na projekt architektoniczny kolejnego akademika, który powstanie na terenie kampusu UW przy ul. Smyczkowej. Komisja najwyżej oceniła propozycje pracowni Projekt Praga (I miejsce), JEMS Architekci (II miejsce) i Analog Piotr Śmierzewski (III miejsce). Wyróżnienia w konkursie otrzymały pracownie 4am Architekci oraz WXCA.

Najwyżej oceniono projekt budynku na planie równoramiennego krzyża, który wpisuje się w otaczające go zielone tereny kampusu. Pracownia JEMS Architekci zaproponowała z kolei akademik w formie mieszkań o nieformalnym, modernistycznym charakterze. Trzecia praca została nagrodzona za „trafne zdefiniowanie budynku jako tła dla aktywności studentów”.

„Ta inwestycja jest dla nas przełomowa. Dom studencki będzie prezentował nową jakość pod względem standardu wyposażenia i warunków życia studentów. Zależało nam, żeby akademik był przytulny, wyglądał domowo, nie jak iskrząca się światłami galeria handlowa czy efektowny apartamentowiec. Chcieliśmy, aby było w nim dużo przestrzeni wspólnych i aby przyciągał studentów z okolicy.” – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu profesor Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW do spraw rozwoju.

W planach jest budowa pokoi mieszkalnych, pomieszczeń do swobodnej pracy, a także pralnia, świetlica oraz sala ćwiczeń. Inwestycję wyceniono na ponad pięćdziesiąt milionów złotych.

„Bardzo zależało nam, by były to gmachy, które będą sprzyjały integracji i pracy grupowej. Wybudujemy go w ramach wieloletniego programu modernizacji uniwersytetu.” – mówi rzecznik UW, Anna Korzekwa-Józefowicz.

Dom studencki ma by przeznaczony przede wszystkim dla cudzoziemców, którzy pracują i studiują na Uniwersytecie Warszawskim. Budynek powstanie do 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.