Koniec z maseczkami i kwarantanną

0
1424
Fot.: Materiały prasowe Ministerstwo Zdrowia

Dziś rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz o obowiązku izolacji i kwarantanny.

Adam Niedzielski, minister zdrowia
„Cały czas będziemy utrzymywać stan epidemii, być może przekształcając go w stan zagrożenia epidemicznego. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieć znaczącą redukcję zakażeń i hospitalizacji.

Druga decyzja to zniesienie kwarantanny dla przyjeżdżających i izolacji domowej. Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą musieli się izolować w domu, jednak nie będzie tym już zarządzał sanepid.

Dobre wskaźniki zobowiązują nas do podejmowania takich decyzji. Perspektywy i to, jak prognozujemy przebieg dalszej liczby zakażeń, a także sytuacja międzynarodowa, są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieć znaczącą redukcję zakażeń i hospitalizacji.

Przez dwa tygodnie mieliśmy do czynienia ze zwolnieniem spadków, a nawet stabilizacją. Od kilku dni obserwujemy jednak przyspieszenie spadków zachorowań. Widzimy to na poziomie zleceń na testy wystawianych przez opiekę zdrowotną. Przez ostatnie trzy tygodnie średnia liczba zleceń wynosiła 16 tys. Niedawno spadła do 13 tys.

Najważniejszym elementem naszej obserwacji jest sytuacja w szpitalach. Mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w piątej fali, liczba hospitalizacji utrzymywała się poniżej poziomu 20 tys. Wariant omikron okazał się zdecydowanie mniej dolegliwy.”

Fot.: Materiały prasowe Ministerstwo Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.