Niestandardowy japoński projekt podbija polski rynek hotelarski

0
1315
Od kilkunastu miesięcy można było śledzić prace nad wprowadzeniem na krajowy rynek innowacyjnego w Polsce, a kultowego w Japonii projektu – hotelu kapsułowego. Po znaczących opóźnieniach ruszyła rezerwacja specyficznych miejsc noclegowych o powierzchni… 2 metrów kwadratowych.

Czym jest właściwie hotel kapsułowy? Na rewolucyjny pomysł wpadli mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy poszukiwali sposobu na stworzenie minimalistycznych i niskobudżetowych kwater. Stąd pomysł na zamykane boxy o wymiarach mogących pomieścić w środku przeważnie jedną osobę.

Źródło: kapsulahostel.pl

Od niedawna w tych dość osobliwych warunkach można spędzić noc także w Polsce – w Kapsuła Hostel przy ulicy Dowcip 4 w Warszawie. Do dyspozycji gości przeznaczono 114 boksów o wymiarach 2,3x1x1m – wszystkie znajdują się w jednej kondygnacji. Każdy najemca ma dostęp do zamykanego na klucz schowka bagażowego, otrzymuje komplet pościeli, dostęp do Wi-Fi oraz rolety automatycznej obsługiwanej przez pilota, która umożliwia odcięcie się od świata zewnętrznego i komfortowy wypoczynek lub pracę. Jak mówi pomysłodawca Adam Wawrzyński, w zestawieniu z tzw. pokojami koedukacyjnymi, spanie w indywidualnej kabinie zapewnia zdecydowanie większą intymność i komfort, wszak nie trzeba dochodzić do konsensusu ze współlokatorami w kwestii oświetlenia czy wentylacji. W hostelu znajduje się także ogólnodostępna łazienka z prysznicami, a dla szukających towarzystwa przygotowano salę spotkań.

Aby projekt zyskał większe grono zwolenników, inicjatorzy starali się wzbudzić ciekawość regularnie umieszczając wpisy na Facebooku oraz prowadząc bloga, na którym informowali o postępach w budowie.

Grupa docelowa także została precyzyjnie zdefiniowana.

„To klient potrzebujący noclegu na jedną lub dwie doby. Może to być turysta, kandydat przyjeżdżający na rozmowę kwalifikacyjną lub pracownik na szkolenie. Ale także ktoś pracujący w Warszawie przez 2-3 dni w tygodniu. Nie celuję w klienta długoterminowego, ponieważ on może oczekiwać rabatu” – wyjaśnia Wawrzyński.

Cena zakwaterowania w Kapsuła Hostel jest stała i wynosi 89 zł za noc. To całkiem spora kwota, jak na miejsce o takim standardzie, jednak biorąc pod uwagę atrakcyjną lokalizację (ścisłe centrum stolicy – 1km od Pałacu Kultury i Nauki, 2km od Rynku Starego Miasta), okazuje się być korzystna w porównaniu z miejscami noclegowymi w okolicy. Dla przykładu: za jednodniowy pobyt w ekonomicznym Ibis Budget Warszawa Centrum zapłacimy dwa-trzy razy więcej.

Obiekt przy ul. Dowcip nie jest jednak pierwszym miejscem z kapsułami sypialnymi w Warszawie. Za pioniera uchodzi bowiem Wilson Hostel na Żoliborzu, aczkolwiek ten rodzaj noclegu występuje tam jako dodatek do innych, standardowych pokoi, a nie jako główna koncepcja, jak w przypadku Kapsuła Hostel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.