Założenia do wakacji od ZUS dla przedsiębiorców

0
441

Wczoraj rząd przyjął istotny projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wprowadzając innowacyjne rozwiązanie w postaci tzw. „wakacji składkowych” dla mikroprzedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ta nowa inicjatywa ma na celu umożliwienie przedsiębiorcom jednomiesięcznego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, gdzie koszty te zostaną pokryte z budżetu państwa.

Wakacje składkowe: dla kogo i jakie założenia?

Wakacje składkowe stanowią dobrowolne rozwiązanie skierowane przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców oraz samozatrudnionych. Projekt zakłada, że przedsiębiorcy nadal będą zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także wyklucza możliwość skorzystania z wakacji składkowych dla osób, które wykonywały pracę na rzecz swoich byłych pracodawców, mając na celu zapobieżenie tzw. „wypychaniu pracowników na samozatrudnienie”.

Procedura i warunki skorzystania z ulgi

Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorcy będą musieli złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Ważne jest również, że przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa) będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Projekt zakłada wsparcie w trybie pomocy de minimis.

Koszty i szacowana liczba korzystających

Szacuje się, że już od listopada bieżącego roku pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Resort rozwoju szacuje, że z tej formy ulgi może skorzystać około 1,8 miliona osób. Koszt projektu w bieżącym roku szacuje się na około 1,73 miliarda złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.