Tylko w marcu i kwietniu zostało odwołanych ponad 97% wszystkich planowanych eventów  – analiza wyników badania przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia Branży Eventowej

0
186

W związku z kryzysem wywołanym przez COVID-2019, Stowarzyszenie Branży Eventowej zaprosiło swoich członków do udziału w badaniu, którego celem było określenie sytuacji firm z branży eventowej w dobie koronawirusa. W badaniu ujęte zostały kwestie dotyczące ilości oraz wartości straconych zleceń w marcu i kwietniu oraz kroków, jakie firmy zdecydowały się podjąć w związku z utratą lub zagrożeniem utraty płynności finansowej.

Ankiety wypełniło 30 firm członkowskich, w tym 43,3% to dostawcy, 30% agencje, 13,3% lokalizacje oraz 13,3% członkowie indywidualni reprezentujący własne działalności gospodarcze.

Respondenci zapytani o ilość odwołanych zleceń w marcu jednogłośnie zaznaczyli ogromną skalę tego zjawiska. Wśród odpowiedzi procentowych wskazanych zostało między 90 a 100% odwołanych wydarzeń. Wśród odpowiedzi ilościowych wymieniono łącznie aż 423 odwołane realizacje. Analiza kwietnia przyniosła podobne prognozy na poziomie 95 – 100 % odwołanych wydarzeń, a także wykazała wiele niepewnych lub przenoszonych na inny termin realizacji.

Reklama

Swoje prognozowane straty w przychodach członkowie określi wstępnie na łącznym poziomie ponad 19 mln zł, co pokazuje skalę szkód, na jakie zostały narażone lokalne firmy z naszej branży. Dziś już wiemy, że wyniki te są niedoszacowane, gdyż od momentu udziału w badaniu, sytuacja przedstawicieli polskich firm z branży eventowej drastycznie się pogorszyła i nadal pogarsza się z dnia na dzień.

Zapytani o to, do kiedy mają odwoływane zamówienia, respondenci w zdecydowanej większości zaznaczali, że do czerwca. Na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się odpowiedzi „do kwietnia” i „do maja”, zaś na czwartej „do września” 2020 r. Wskazuje to zatem, że wg badanych ilość wykonywanych projektów i zlecanych realizacji będzie się normalizować najwcześniej w drugiej połowie roku.

Wśród środków, jakie podjęte zostały w firmach w związku z kryzysem przeważają trzy rozwiązania: 38,5 % badanych wskazało na obniżenie pensji pracowników, 34,6 % zwolnienia, zaś 26,9% zawieszenie działalności. Tak drastyczne kroki są kolejnym dowodem na skalę kryzysu, jaki dotknął branżę eventową niemal z dnia na dzień.

– Jak pokazuje to badanie, zaledwie po niespełna trzech tygodniach walki z koronawirusem, wiele firm z naszego sektora jest w skrajnej sytuacji. Nie przez swoją nieudolność lub złe zarządzanie, ale przez czynnik, którego nie dało się przewidzieć i zawrzeć w planie antykryzysowym w swoim business planie. W tej chwili najważniejszą rzeczą jest przetrwanie, utrzymanie pracowników i przygotowanie do nowej rzeczywistości. Plan pomocy ze strony państwa na tą chwilę jest niewystarczający. Nie ma czasu na dywagacje. Potrzebujemy szybkich i zdecydowanych działań. Konkretów wdrożonych w życie od teraz. Pomocy realnej, a nie odroczonej agonii. – podsumowuje Renata Razmuk, członek zarządu Stowarzyszenia Branży Eventowej.

 

SBE jest częścią sztabu kryzysowego TUgether powołanego przez organizacje zrzeszające podmioty działające na szeroko rozumianym rynku organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych w związku z aktualną sytuacją i kryzysem wywołanym koronawirusem.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.