Będzie program wsparcia turystyki krajowej – zapowiada wiceminister Gut-Mostowy

0
948

Podczas dzisiejszej zorganizowanej przez IGHP telekonferencji Andrzej Gut- Mostowy powiedział, że Ministerstwo Rozwoju pracuje nad programem społecznym, którego celem będzie wsparcie krajowej turystyki.  Program ten przygotowywany jest na polecenie minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Na ten moment Gut- Mostowy nie chciał zdradzić żadnych konkretów, jednak już wiadomo, że nie chodzi tu o kwestie jednorazowych dotacji a ogólne wsparcie krajowej turystyki a co za tym idzie hotelarstwa.

Wiceminister uważa, że takie wsparcie będzie konieczne, aby zachęcić do podróży po Polsce. Jest duża szansa, że gdy zagrożenie koronawirusem minie lub znacznie zmaleje, Polacy znacznie chętniej wybiorą podróże po kraju.

Przedstawiciele środowiska hotelarskiego najczęściej zgłaszali w rozmowie postulat umorzenia składek na ZUS i wpłynięcia na banki, żeby skłonne były udzielać kredytów obrotowych przedstawicielom branży turystycznej. Padały oskarżenia pod adresem banków, że chcą na tej trudnej sytuacji zarobić, nie rezygnując z opłat za rozpatrywanie wniosków. Ich deklaracje o daleko idącej elastyczności i otwartości są nieprawdziwe. Niemal każdy z zabierających głos apelował o podjęcie decyzji i wdrożenie pomocy dla przedsiębiorców szybko, bo jak wskazywali zagrożone są setki tysięcy miejsc pracy. Hotelarze szacują spadek przychodów w tym roku na 70 – 90 procent w stosunku do roku poprzedniego – podaje turystyka.rp.pl.

Wiceminister Andrzej Gut – Mostowy stwierdził, że wszelkie konkrety może podać jedynie minister rozwoju. Ale jak określił „sytuacja jest dynamiczna” i prace nad poszczególnymi postulatami trwają.

Natomiast Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP podsumował dyskusję:
Do tej pory troszczyliśmy się o naszych gości, dzisiaj musimy się troszczyć o naszych pracowników, walczyć o przetrwanie naszych firm. Dziękuję hotelarzom za solidarność w tej walce.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.