Spotkajmy się 4 czerwca przy wielkim, wspólnym, rozstawionym w całej Polsce stole!

0
1030
„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna wymyślona przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką, mająca na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność.


Okrągły stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i solidarnościowej nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów państwa, ale także po prostu do jedzenia. W dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – może stać się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów.

Gorąco namawiamy szefów kuchni, właścicieli i menadżerów restauracji, prowadzących stołówki szkolne i pracownicze, samorządowców, a przede wszystkim wszystkich Polaków, do stworzenia własnego „Menu Wolności”. Żeby wziąć udział w naszej akcji, trzeba spełnić trzy bardzo proste warunki:
• Po pierwsze – w tych dniach gotujemy i jemy wyłącznie po polsku.
• Po drugie – Menu Wolności serwujemy w terminie zbliżonym do dnia 4 czerwca.
• Po trzecie i najważniejsze – jemy przy wspólnym stole – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami.

 

Menu Wolności może mieć charakter uroczysty, składać się kilku dań – przystawki lub zupy, dania głównego i deseru. Może też mieć luźny charakter spotkania w ogrodzie, wspólnego gotowania w gronie rodziny i znajomych czy pikniku. Zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji! Przyłącz się do nas i przygotuj w ramach obchodów 4 czerwca w swojej restauracji, jadłodajni, barze, kawiarni, w swoim domu czy ogrodzie własne „Menu Wolności”. Niech to będzie dzień radości. Logo „Menu Wolności”, które można bezpłatnie pobrać z naszej strony www.menuwolnosci.pl, zaprojektował słynny artysta grafik Andrzej Pągowski.

Ambasadorami akcji Menu Wolności zgodzili się zostać m.in: Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Adam Chrząstowski, Robert Makłowicz, Grzegorz Łapanowski, Piotr Kucharski, Andrzej Polan, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Maciej Stuhr. Lista ambasadorów cały czas rośnie! Akcja realizowana jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa Wilanów, Miastem Wrocław oraz inicjatywą FILMS for FOOD.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.