Nowy raport UNWTO/ETC: wzrosła liczba podróży zagranicznych

0
649
Najnowsze dane agencji zajmujących się monitorowaniem rozwoju turystyki wskazują, że obecny rok będzie wyjątkowo udany biorąc pod uwagę podróże zagraniczne. Korzyści odczuje się również w Polsce.

Z badań Światowej Organizacji Turystyki wynika, że w ubiegłym roku liczba podróży zagranicznych na świecie wzrosła o ok. 1,3 mln, co daje wynik o 6,5% wyższy niż w 2016. Pod tym względem Europa uplasowała się bardzo wysoko – ogólny wzrost podróży zagranicznych na Starym Kontynencie wyniósł 7% w porównaniu z 2016. Polska również zanotowała poprawę tego wskaźnika (4,5%), lecz mimo to OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) uważa, że nasz kraj nie wykorzystuje gospodarczego boomu tak, jak robią to inne państwa.

Reklama

Źródło: Statista

Najpopularniejszymi europejskimi kierunkami wśród turystów są Hiszpania, USA i Niemcy. Na wysokich pozycjach znalazły się też Francja i Włochy. Najczęściej wybieraną formą wakacji są wyjazdy miejskie (wzrost o 18%). Wypady związane w wypoczynkiem nadmorskim zanotowały z kolei wzrost o 9%. Zmniejszyła się natomiast liczba wycieczek objazdowych. „Efekt Trumpa” spowodował, że coraz mniej osób decyduje się na odwiedziny Stanów Zjednoczonych. Jeśli prognozy sprawdzą się, w 2018 roku wskaźnik przyrostu osiągnie poziom 7% w Europie oraz 8-9% w Azji i na Pacyfiku.

Badanie World Travel Monitor firmy IPK wykazało, że zmniejsza się również wrażliwość na zagrożenia terrorystyczne. Z analiz wynika, że ostatnie ostrzeżenia o niestabilności i terroryzmie będą miały jednak wpływ na plan podróży w tym roku, aczkolwiek miejsca docelowe są obecnie postrzegane jako bezpieczniejsze niż dotychczas.

Kolejnym problemem jest tzw. overtourism, czyli zbyt duża liczba turystów odwiedzająca dane kraje, regiony i miasta. Zjawisko to związane jest z rekordową liczbą odwiedzających w wielu miejscach. Wyniki przeprowadzonej ankiety wykazały, że 24% międzynarodowych turystów miało wrażenie, że odwiedzane przez nich miejsce było przepełnione, a 9% stwierdziło, że wpłynęło to na jakość ich wypoczynku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.