Poznaj nowe Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe

0
137

Projekt Baltic Heritage Routes wdrażany jest od września 2017 roku przez grupę 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy. Głównym celem projektu było zaprojektowanie oraz wdrożenie Bałtyckich Tras Przyrodniczych i Kulturowych (transgranicznych tras turystycznych), a także Podróży Marzeń Południowego Bałtyku. W tworzenie produktów turystycznych zaangażowane były również społeczności turystyczne.

Dzięki współpracy powstały zupełnie nowe produkty turystyczne, z których skorzystać mogą zarówno firmy turystyczne chcące wzbogacić swoją ofertę, jak i pojedynczy turyści szukający inspiracji na zbliżające się wakacje, majowy weekend czy ferie zimowe.

Mamy nadzieję, że stworzone trasy już wkrótce staną się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i odetchnięcia po wszelkich restrykcjach związanych z pandemią Covid.

Reklama

W ramach projektu zaprojektowano 8 niezwykłych tras tematycznych, obfitych w różnorodne atrakcje.

 1. Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku – Kajak to idealny sposób podróżowania po regionie Morza Bałtyckiego. Proponowana trasa prowadzi przez najpiękniejsze bałtyckie plaże, wydmy, dzikie lasy i malownicze jeziora.
 2. Podróże z windsurfingiem – Idealny wybór dla windsurferów i kitesurferów! Trasa pozwoli odkryć zróżnicowane plaże, wybrzeża, klimaty i kolory morza. Zapewni niesamowitą scenerię, począwszy od białych plaż i wysokich klifów, po szwedzkie szkiery.
 3. Śladami dawnych wierzeń i religii – W obszarze Południowego Bałtyku znajduje się kilka tysięcy świątyń i miejsc kultu związanych z wierzeniami i religią. Na potrzeby niniejszej trasy wybrano niemal 100 różnorodnych kościołów, świętych gór, sanktuariów i prehistorycznych cmentarzy znajdujących się w 18 lokalizacjach.
 4. Malownicza trasa nad wybrzeżem Południowego Bałtyku – Najpiękniejsze panoramy wybrzeża Morza Bałtyckiego, różnorodne morskie krajobrazy, przystanie lub zatoki, malownicze wsie o unikalnej architekturze i słynne obiekty kulturalne, a także aktywny wypoczynek: żeglarstwo, wycieczki statkiem, wyprawy rowerowe i wiele innych możliwości.
 5. Wyprawy do parków krajobrazowych – To najlepszy sposób na poznanie dzikiej strony przyrody. Trasa prowadzona jest w taki sposób, aby każdy mógł samodzielnie zaplanować własną podróż, zależnie od dostępnego czasu.
 6. Szlak Gryfitów – Co łączy zamki znajdujące się na polskich i niemieckich wybrzeżach z historią Skandynawii? Przenieś się do świata tajemnic i przygód wybierając powyższą trasę i odkryj czemu symbolem Pomorza jest Gryf.
 7. Tropem dzikiej przyrody – Piaszczyste plaże i pagórkowate tereny szwedzkiego regionu Skania, liczne rezerwaty przyrody, unikalne wyspy Ven i Ivö oraz wędkowanie nad rzeką Mörrum, która swoim wyjątkowym bogactwem przyciąga turystów z całego świata.
 8. Świat rybołówstwa – Podróż prowadzi wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku przez małe porty rybackie, gdzie rybacy w dalszym ciągu spędzają dnie na lokalnych wodach i ciężko pracując, łowią świeże ryby.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wybranych tras i ich atrakcji zapraszamy na stronę projektu. –  https://southbaltic-tourist.eu/


Wszystkie z zaprojektowanych tras zostały przetestowane przez grupę ochotników, którzy dostarczyli wielu cennych informacji w kierunku ulepszenia atrakcyjności zaplanowanych podróży. Dzięki temu powstały również specjalne relacje filmowe, pokazujące piękno regionu Południowego Bałtyku.

Kilka przykładowych relacji:

 • Śladami dawnych wierzeń i religii – https://youtu.be/2kDk6xVf7f8
 • Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku – https://youtu.be/BFxyUu7nIcY
 • Podróże z windsurfingiem – https://youtu.be/a1gzII9kj34
 • Tropem dzikiej przyrody – https://youtu.be/lVsh3bAqJNk

Więcej relacji dostępnych jest na kanale YouTube projektu. – https://www.youtube.com/channel/UCg0SnTeU0f77GyYjkUOi9SQ


W każdym z krajów partnerskich projektu zorganizowano także specjalne seminaria dla biznesu. Ich celem było zachęcenie do wdrażania nowych ofert turystycznych związanych z Bałtykiem Południowym oraz skorzystania z bezpłatnego doradztwa w ramach projektu.

Więcej informacji na facebook’owym profilu projektu oraz stronie internetowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Interreg V-A Polska – Dania – Niemcy – Litwa – Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.