Odnowiona toruńska fortyfikacja siedzibą nowego hotelu

0
1285
Radni z Torunia podczas czerwcowej sesji przyjęli wcześniej zaprezentowaną propozycję podziału miejskich dotacji konserwatorskich. Największa suma przekazana została właścicielowi Fortu X, w którego murach powstanie obiekt noclegowo-wypoczynkowy.

W tym roku toruński magistrat przekazał znaczącą sumę półtora miliona złotych na dotacje dla zarządców i właścicieli planujących remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Większa część dotacji została rozgospodarowana w pierwszej turze wiosną. W kolejnej wpłynęło jeszcze osiem wniosków, z czego siedem spełniało wymogi formalne, lecz dotacje biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przyznało tylko sześciu. Wśród nich znalazł się właściciel Fortu X.

Projektem modernizacji i przebudowy fortu zajęło się dwóch architektów, którzy są specjalistami od tego typu zleceń. Marcin Sajdak i Przemysław Gawęda z Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum wkomponują w stanowiska artylerii i strzeleckiej piechoty projekt domu. Dodatkowo w całość wbudowana zostanie nowa kubatura w postaci sali wielofunkcyjnej. Na przebudowę Fortu X właściciel otrzymał 180 tys. zł.

Fort został zbudowany pod koniec XIX wieku w celu kontroli doliny Wisły. Schron położony jest przy ul. Dworskiej. Należy do zespołu fortyfikacji miejskiej Torunia, które są wpisane do rejestru zabytków. Obecnie Fort X nie jest użytkowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.