Odnowiona toruńska fortyfikacja siedzibą nowego hotelu

0
121
Radni z Torunia podczas czerwcowej sesji przyjęli wcześniej zaprezentowaną propozycję podziału miejskich dotacji konserwatorskich. Największa suma przekazana została właścicielowi Fortu X, w którego murach powstanie obiekt noclegowo-wypoczynkowy.

W tym roku toruński magistrat przekazał znaczącą sumę półtora miliona złotych na dotacje dla zarządców i właścicieli planujących remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Większa część dotacji została rozgospodarowana w pierwszej turze wiosną. W kolejnej wpłynęło jeszcze osiem wniosków, z czego siedem spełniało wymogi formalne, lecz dotacje biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przyznało tylko sześciu. Wśród nich znalazł się właściciel Fortu X.

Reklama

Projektem modernizacji i przebudowy fortu zajęło się dwóch architektów, którzy są specjalistami od tego typu zleceń. Marcin Sajdak i Przemysław Gawęda z Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum wkomponują w stanowiska artylerii i strzeleckiej piechoty projekt domu. Dodatkowo w całość wbudowana zostanie nowa kubatura w postaci sali wielofunkcyjnej. Na przebudowę Fortu X właściciel otrzymał 180 tys. zł.

Fort został zbudowany pod koniec XIX wieku w celu kontroli doliny Wisły. Schron położony jest przy ul. Dworskiej. Należy do zespołu fortyfikacji miejskiej Torunia, które są wpisane do rejestru zabytków. Obecnie Fort X nie jest użytkowany.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.