Apel TUgether o wdrożenie narzędzi pomocowych

0
780

Apel organizacji członkowskich TUgether o wdrożenie narzędzi pomocowych dla branż, nadmiernie obciążonych skutkami przedłużającej się pandemii oraz aktualnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

Pandemiczne ograniczenia najmocniej dotknęły przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce – warunki prowadzenia działalności w tych branżach w ostatnich miesiącach przypominały de facto bardziej stan pełzającego lockdownu gospodarczego dla tysięcy podmiotów.

Ma to odzwierciedlenie w danych dotyczących spadków przychodów, w skali ostatniego roku, które wynikają z ostatniej ankiety branżowej przeprowadzonej wśród organizacji członkowskich Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether. Dla przykładu, branża transportowa odnotowała 75% spadku przychodów w 2021 r. w porównaniu do 2019 r., nawet przy uwzględnieniu otrzymanych subwencji PFR. Podobne spadki oszacowała branża organizatorów wydarzeń artystycznych i rozrywkowych w okresie grudzień 2021-luty 2022. Spadki w branży kongresowej i konferencyjnej to 70%, a przedstawiciele branży targowej mówią o średnim spadku przychodów na poziomie 57% (z najwyższym spadkiem sięgającym nawet 82% w firmach zajmujących się zabudową stoisk targowych). Przewoźnicy powietrzni zrzeszeni w IATA podają dane o 62% spadku, a organizatorzy sportu masowego i Incentive travel – 50%. Branża eventowa i hotelarska zgłasza średni spadek przychodów na poziomie 45%, w ujęciu grudzień 2021 do grudzień 2019 r.

Wpływ na ten stan rzeczy mają także niejasny porządek prawny dotyczący kontroli potwierdzenia szczepień, rekordowe statystyki zachorowań na początku roku oraz dynamicznie narastająca sytuacja geopolityczna na wschodnich granicach kraju w związku ze stanem wojny na Ukrainie. Na ten obraz nakłada się drastyczny wzrost kosztów stałych prowadzenia działalności (inflacja, wzrost kosztów gazu, zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem, wzrost kosztów pracowniczych itd.) przy znacząco ograniczonym i niepewnym popycie.

„Zwracamy uwagę, że w przeciwieństwie do sektora usług kierowanych do odbiorcy indywidualnego, profil biznesowy branż hotelarskiej, targowej, transportowej, czy eventowej jest w pełni zależny od ostrożnych decyzji zleceniodawców korporacyjnych, krajowych i zagranicznych” – wyjaśnia Małgorzata Musiał-Bzowska, Sekretarz Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether.

„Ostatnie zamknięcie działalności nie zostało wsparte jakąkolwiek pomocą czy tarczą branżową. Wiele firm jest w skrajnie trudnej sytuacji finansowej. Tym ważniejsze jest pilne zdjęcie ograniczeń w podróżowaniu, noclegach, restauracjach i podczas konferencji targów i kongresach” – komentuje Łukasz Adamowicz, Prezes Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether.

Ważne, aby to znoszenie obostrzeń zostało przeprowadzone dokładnie i precyzyjnie, według kompletnego katalogu limitów i ograniczeń działalności, nagromadzonych przez ostatnie miesiące w treściach rozporządzeń.

Wydaje się, że poza jak najszybszym umożliwieniem powrotu do działalności bez obostrzeń, konieczne będą także programy wsparcia. Przypomnę, że to właśnie organizacja wydarzeń wspiera turystykę lokalną, zwłaszcza poza szczytami sezonu. Spotkania i wydarzenia firmowe są ważną inwestycją firm w ich konkurencyjność, sprzedaż i w rozwój kadr. Są także ważnym elementem transferu wiedzy” – dodaje Adamowicz.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether zaapelowała do strony rządowej o przygotowanie pakietu narzędzi pomocowych z naciskiem na uruchomienie pożyczek płynnościowych, umieszczanych poza systemem bankowym, z którego firmy działające w branżach zagrożonych pandemią są od 2 lat systemowo wykluczone. To, w ocenie członków Rady, umożliwiłoby szybszy powrót do działalności, utrzymanie miejsc pracy, a także bezpieczeństwo w spłacie nadwyżek PFR 2.0.

Równie istotne, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie, jest pilne uruchomienie mechanizmu zabezpieczającego zaliczki klientów na poczet przyszłych wydarzeń krajowych, np. w formie zwrotnego funduszu gwarancyjnego (wzorem rozwiązań austriackich czy estońskich), zabezpieczających zaliczkę klientów korporacyjnych w przypadku konieczności odwołania wydarzenia czy spotkania z powodu pandemii czy w związku z potencjalnym statusem Polski jako państwa granicznego z konfliktem wojennym.

Bardzo pozytywnym sygnałem dla branż była decyzja Polskiego Funduszu Rozwoju o przedłużeniu terminów rozliczeń subwencji z tarczy finansowej PFR 2.0. Istnieje jednak obawa, że przy obecnej koniunkturze na usługi z zakresu spotkań i wydarzeń ten krok może okazać się zbyt mały, żeby uratować płynność finansową podmiotów działających w tym sektorze.

Rada Przemysłu Spotkań i wydarzeń TUgether nadal przypomina też o zaległych promesach rządu o objęciu branż wg listy PKD tarczą antykryzysową (ZUS i postojowe) za okres maj-czerwiec 2021 r., kiedy – zgodnie z obowiązującym wówczas rozporządzeniem – branże targowa, kongresowa czy eventowa nie mogły działać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.