Na warszawskich lotniskach zostaną zainstalowane bramki biometryczne

0
435
Na stołecznym Lotnisku Chopina oraz w Porcie lotniczym Warszawa-Modlin zostanie niebawem wdrożony system automatycznej odprawy granicznej. W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na instalację 25 bramek biometrycznych.

W czwartek 29 listopada Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, parafował umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej. Wykonawcą projektu będzie spółka Enigma – System Ochrony Informacji, która zainstaluje 25 bramek biometrycznych, z czego 20 na Lotnisku Chopina i 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Będą to pierwsze lotniska w kraju wykorzystujące tę technologię mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych.

„Automatyzacja kontroli dostępu pasażerów do terminali to rozwiązanie całkowicie innowacyjne. Z jednej strony to przyspieszenie obsługi pasażerów, z drugiej sprostanie najwyższym standardom bezpieczeństwa. Lotnisko Chopina w Warszawie i Port Lotniczy Warszawa-Modlin są lotniskami wyjątkowymi – są oknami na świat dla Polski” – tłumaczy Krzysztof Kozłowski, wiceszef MSWiA.

Bramki biometryczne pod nazwą ABC (Automated Border Control) będą służyć do przeprowadzenia odprawy granicznej głównie obywateli Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej posiadających paszporty biometryczne. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań będzie możliwa weryfikacja danych zawartych w chipie znajdującym się w paszporcie z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramki ABC pozwolą ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia oraz skrócą czas odprawy o kilka, a nawet kilkanaście sekund.

Reklama

Pierwsza bramka powstanie jeszcze w tym roku, natomiast kolejne w 2019. Unowocześniona odprawa graniczna funkcjonuje już w innych europejskich krajach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!