Na warszawskich lotniskach zostaną zainstalowane bramki biometryczne

0
408
Na stołecznym Lotnisku Chopina oraz w Porcie lotniczym Warszawa-Modlin zostanie niebawem wdrożony system automatycznej odprawy granicznej. W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na instalację 25 bramek biometrycznych.

W czwartek 29 listopada Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, parafował umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej. Wykonawcą projektu będzie spółka Enigma – System Ochrony Informacji, która zainstaluje 25 bramek biometrycznych, z czego 20 na Lotnisku Chopina i 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Będą to pierwsze lotniska w kraju wykorzystujące tę technologię mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych.

„Automatyzacja kontroli dostępu pasażerów do terminali to rozwiązanie całkowicie innowacyjne. Z jednej strony to przyspieszenie obsługi pasażerów, z drugiej sprostanie najwyższym standardom bezpieczeństwa. Lotnisko Chopina w Warszawie i Port Lotniczy Warszawa-Modlin są lotniskami wyjątkowymi – są oknami na świat dla Polski” – tłumaczy Krzysztof Kozłowski, wiceszef MSWiA.

Bramki biometryczne pod nazwą ABC (Automated Border Control) będą służyć do przeprowadzenia odprawy granicznej głównie obywateli Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej posiadających paszporty biometryczne. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań będzie możliwa weryfikacja danych zawartych w chipie znajdującym się w paszporcie z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramki ABC pozwolą ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia oraz skrócą czas odprawy o kilka, a nawet kilkanaście sekund.

Reklama

Pierwsza bramka powstanie jeszcze w tym roku, natomiast kolejne w 2019. Unowocześniona odprawa graniczna funkcjonuje już w innych europejskich krajach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.