Zmiany klimatu wpłyną na wzrost cen piwa

0
999
W skutek susz i wysokich temperatur plony jęczmienia na całym świecie ulegają znacznej redukcji. Dla branży gastronomicznej oznacza to, że już niedługo ceny piwa radykalnie powędrują w górę.

Piwo to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych trunków. Często stanowi nieodłączny element rozrywkowego wieczoru, jak i nagrodę po ciężkim dniu pracy. Łączy w sobie wiele zalet, jak np. wartości odżywcze (proteiny, przeciwutleniacze i witaminy), ale też i wad – szybko uzależnia i przyspiesza tycie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy koneserami piwa, czy wręcz przeciwnie, najnowsze badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine uświadamiają, jak bardzo namacalny, a w tym przypadku negatywny wpływ na codzienne życie mają zmiany klimatu.

Wzrost cen piwa nie jest związany z polityką państw. Miesięcznik Nature Plants donosi, iż zmniejszające się plony jęczmienia, który jest jednym z głównych surowców do produkcji słodu, przełożą się na wzrost ceny za kilogram tego rodzaju zboża, co w konsekwencji poskutkuje zwyżką ceny detalicznej samego trunku. Zespół, któremu przewodniczył Wei Xie, ocenił wrażliwość na przyszłe ekstremum pogodowe zarówno produkcji jęczmienia, jak i późniejszego zaopatrzenia w piwo. Według autorów badania średnia strata plonów wyniesie od 3% do 17% w zależności od aury.

Ostateczne ceny rynkowe piwa będą zależne od statusu ekonomicznego i kultury danego kraju. W obliczu tych przewidywań najbardziej dotkniętym nadchodzącymi zmianami krajem europejskim stanie się Irlandia (prognozowany wzrost od 43% do nawet 338% na przestrzeni 80 lat).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.