Zmiany klimatu wpłyną na wzrost cen piwa

0
234
W skutek susz i wysokich temperatur plony jęczmienia na całym świecie ulegają znacznej redukcji. Dla branży gastronomicznej oznacza to, że już niedługo ceny piwa radykalnie powędrują w górę.

Piwo to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych trunków. Często stanowi nieodłączny element rozrywkowego wieczoru, jak i nagrodę po ciężkim dniu pracy. Łączy w sobie wiele zalet, jak np. wartości odżywcze (proteiny, przeciwutleniacze i witaminy), ale też i wad – szybko uzależnia i przyspiesza tycie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy koneserami piwa, czy wręcz przeciwnie, najnowsze badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine uświadamiają, jak bardzo namacalny, a w tym przypadku negatywny wpływ na codzienne życie mają zmiany klimatu.

Wzrost cen piwa nie jest związany z polityką państw. Miesięcznik Nature Plants donosi, iż zmniejszające się plony jęczmienia, który jest jednym z głównych surowców do produkcji słodu, przełożą się na wzrost ceny za kilogram tego rodzaju zboża, co w konsekwencji poskutkuje zwyżką ceny detalicznej samego trunku. Zespół, któremu przewodniczył Wei Xie, ocenił wrażliwość na przyszłe ekstremum pogodowe zarówno produkcji jęczmienia, jak i późniejszego zaopatrzenia w piwo. Według autorów badania średnia strata plonów wyniesie od 3% do 17% w zależności od aury.

Reklama

Ostateczne ceny rynkowe piwa będą zależne od statusu ekonomicznego i kultury danego kraju. W obliczu tych przewidywań najbardziej dotkniętym nadchodzącymi zmianami krajem europejskim stanie się Irlandia (prognozowany wzrost od 43% do nawet 338% na przestrzeni 80 lat).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.