Tarcza branżowa dla firm. Premier podał szczegóły

0
1033

Szczegóły tzw. „Tarczy branżowej” przedstawił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 1,8 mld zł zostanie przekazane na wsparcie gastronomii, rozrywki, fitness i handlu. Przedsiębiorcy z tych branż mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad. Pozostaje pytanie czy to wystarczy? Dziś kolejny rekord zakażeń. Krzywa zachorowań szybuje w górę, co nie daje nadziei na to, że obostrzenia będą mniejsze. 

Poniżej cytujemy wpis premiera Morawieckiego w mediach społecznościowych:

„Znajdujemy się w decydującym momencie walki z koronawirusem. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarki. Rzeczywistość jest inna od wiosennej i dużo bardziej wymagająca. Znalezienie rozwiązania jest trudne. Wirus nie pozostawia nam wiele pola manewru. Jednak walczmy z całych sił i wszelkimi środkami, jakimi dysponuje państwo polskie!
W ostatnich dniach rząd intensywnie pracował nad kolejnym planem pomocy dla gospodarki. Ponownie wesprzemy wszystkie przedsiębiorstwa i branże dotknięte przez kryzys. Niektóre sektory są w dużo trudniejszej sytuacji niż inne – mówię oczywiście o gastronomii, rozrywce, branży fitness czy handlu, w tym targowiskach, które różnią się od sklepów wielkopowierzchniowych. Dla nich przygotowaliśmy specjalne rozwiązania. Oto one:
✅Dla poszczególnych sektorów wprowadzamy zwolnienie ze składek ZUS za listopad.
✅ Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc.
✅ Przyznamy bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości 5000 zł, które borykają się z problemami.
✅ Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów. Budżet centralny bierze na siebie cały ciężar tego rozwiązania.
Kryterium jest proste – wystarczy, że przedsiębiorca osiągnie przychód mniejszy o 40% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.
Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada. Jeżeli będzie to koniecznie, to dokonamy odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia.
Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych.
Drodzy przedsiębiorcy! Chcemy zrobić wszystko, żebyście mogli przechować wartość stworzoną przez Was i przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. Państwo polskie jest z Wami!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.