Lotnisko Okęcie i Modlin z bramkami biometrycznymi ABC

0
1116

W czerwcu zostanie oddanych do użytku 25 bramek biometrycznych ABC (ang. Automated Border Control). Będą to pierwsze tego typu urządzenia działające już z powodzeniem w niektórych państwach Unii Europejskiej.

– Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć dać paszport biometryczny – mówi Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina. – Wystarczy otworzyć dokument, położyć go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymać, następnie poddać się skanowaniu. Wówczas, jeśli cały proces przejdzie pozytywnie, drzwi bramki się otworzą – tłumaczy rzecznik.

Podróżni będą mogli dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej już w czerwcu. Na lotnisku Chopina będzie ich 20 takich bramek, w Modlinie – 5.

Bramki będą stanowić element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji. Cała operacja sprawdzania trwa średnio kilkanaście sekund, więc wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej.

Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, co z kolei pozwoli m.in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej będzie nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej.

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.