Sztuka hotelarstwa według WorldSkills

0
1051
Fot.: Materiały prasowe WorldSkills

Największy konkurs branżowy świata, w którym udział biorą najlepsi młodzi przedstawiciele każdej z branż, w tym roku zagości w Państwie Środka. Polska kadra narodowa zaprezentuje się w 20 konkurencjach, w tym po raz pierwszy na tak prestiżowych zawodach wystawimy zawodnika w konkurencji Obsługa Gości Hotelowych.

Przed młodym adeptem sztuki hotelarstwa z Trójmiasta nie lada wyzwanie, ale zanim w październiku rozpoczną się zawody, czeka na Dawida Miotka kilku miesięczny trening pod okiem najlepszych specjalistów w branży.

WorldSkills potocznie nazwane Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych to największy konkurs na świecie dedykowany młodzieży w wieku do 23 lat. W ciągu czterech dni zmagań ponad 1600 zawodników z 85 krajów zaprezentuje się w 63 konkurencjach. Wachlarz konkurencji podzielony jest na 6 obszarów zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Organizowanym przez WorldSkills konkursowi towarzyszyć będą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje, seminaria branżowe, ceremonia otwarcia i zamknięcia z paradą narodów.

Mimo, że inicjatywa WorldSkills ma już ponad 70 lat, a Polska jest jednym z jej najmłodszych członków, polska drużyna może już pochwalić się pierwszymi sukcesami. Debiutowaliśmy w 2018 roku w Budapeszcie na zawodach EuroSkills i zdobyliśmy medal doskonałości w gotowaniu (konkurs EuroSkills to odpowiednik konkursu WorldSkills, który odbywa się w Europie i naprzemiennie co 2 lata z WorldSkills), następnie w 2019 roku w Kazaniu na WorldSkills zdobyliśmy srebrny medal w tej samej konkurencji. W 2021 w Grazu na EuroSkills nasi zawodnicy sięgnęli po 3 brązowe medale we florystyce, gotowaniu i spawaniu. Teraz przed nami konkurs WorldSkills Shanghai 2022, który odbędzie się 12-17 października. Jednym z reprezentantów Polski na to wydarzenie jest Dawid Miotk z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni, który będzie nas reprezentował w konkurencji Obsługa Gości Hotelowych.

Fot.: Materiały prasowe WorldSkills

Przygoda Dawida i innych uczestników kadry na Shanghai rozpoczęła się w zeszłym roku. Pierwszym etapem było wygranie przez nich ogólnopolskich zawodów SkillsPoland 2021. Konkurs odbył się pod koniec listopada w Gdańsku. Brało w nich udział ponad 70 zawodników, gościnnie poza klasyfikacją medalową również uczestnicy z innych krajów europejskich. Konkurs w Gdańsku został rozegrany w 9 konkurencjach od meblarstwa, stolarstwa, frezowania po fryzjerstwo czy obsługę gości hotelowych.

Zwycięzcy otrzymali możliwość reprezentowania kraju na międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022 i rozpoczęli prawie roczny cykl przygotowań do konkursu, na który składa się poza dedykowanym cyklem szkoleń z umiejętności branżowych: nauka języka angielskiego (zawody w całości odbywają się w języku angielskim), spotkania z trenerami personalnymi, z dietetykiem, z psychologiem, szkolenia z umiejętności miękkich czy zgrupowanie kadry. Dzięki wsparciu obecnych partnerów Dawid ma możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych szkoleniach i kursach, ale zdajemy sobie sprawę, że ten wkład na pewno nie jest w 100% wystarczający, by mógł walczyć jak równy z równym o medale, dlatego cały czas zapraszamy i aktywnie poszukujemy przedstawicieli biznesu do współpracy i wsparcia młodego reprezentanta Polski.

W najbliższym czasie czeka nas wiele emocji, w październiku bacznie będziemy przyglądać się poczynaniom Dawida w Chinach, następnie w listopadzie przed nami kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu dla najzdolniejszej młodzieży, druga edycja SkillsPoland, która w tym roku planowana jest aż na 20 konkurencji, w tym ponownie w obsłudze gości hotelowych.

Fot.: Materiały prasowe WorldSkills

Zawodnicy wyłonieni podczas SkillsPoland 2022, zostaną członkami polskiej kadry na konkurs EuroSkills 2023, który po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Polsce.
Więcej informacji o organizacji WorldSkills Poland: https://worldskillspoland.org.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.