Strajk pracowników dużych linii lotniczych coraz bliżej

0
1009
Szykuje się gorący okres w liniach lotniczych Ryanair. Związki zawodowe reprezentujące załogę irlandzkiego przewoźnika zapowiedziały, że we wrześniu zorganizują „największy strajk w historii tej linii”. Protest planowany jest na ostatni tydzień miesiąca, ale ostateczna decyzja w sprawie jego ogłoszenia ma nastąpić już kilkanaście dni wcześniej.

Protest pracowników Ryanaira trwa z przerwami już od lipca 2017 r., jednak do tej pory zaangażowany w niego był jedynie personel irlandzki. Teraz do strajku mają przystąpić także załogi z Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Holandii, Niemiec i Włoch. Pracownicy jednego z największych w Europie przewoźników lotniczych walczą o przestrzeganie przepisów prawa pracy krajów, z których pochodzą, natomiast ich pracodawca chce stosować się do przepisów irlandzkich.

Karta postulatów jest jednak znacznie obszerniejsza. Załogi walczą także o zmniejszenie godzin pracy, zniesienie zatrudnienia agencyjnego oraz równe standardy w poszczególnych bazach. Zatrudnieni domagają się też sprawiedliwego wynagrodzenia, które byłoby adekwatne do realizowanych przez nich obowiązków. Mają również obiekcje co do dodatkowych kosztów związanych z wykonywaną pracą (woda, jedzenie, uniformy) oraz prowizji od sprzedaży na pokładzie, która jest powodem niepotrzebnej konkurencji w zespołach.

Strajki nie przeszły bez echa. W odpowiedzi na zarzuty, firma zarządzana przez Michaela O’Leary’ego opublikowała na swojej witrynie zestawienie zarobków, warunków pracy pilotów oraz reszty załogi. Przewoźnik zapewnia, że gwarantuje swoim etatowcom wyższe płace niż konkurencja. Dodatkowo zapewnia im stały harmonogram pracy, możliwość szybkich awansów oraz bezpieczeństwo pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.