Przedsiębiorcze kobiety w sektorze HoReCa

0
286

Polski sektor hotelarsko-gastronomiczny doświadcza dynamicznego wzrostu zaangażowania kobiet w roli właścicielek i menedżerek. Na początku 2024 roku, statystyki prezentują, że z blisko 137 tysięcy firm działających w branży HoReCa, kobiety są właścicielkami już 30 tysięcy przedsiębiorstw. To stanowi imponujący wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych w branży, co bezpośrednio przekłada się na kondycję finansową firm – blisko 40 procent z nich utrzymuje bardzo dobrą lub dobrą kondycję finansową.

Mazowieckie wiodące prym pod względem liczby firm prowadzonych przez przedsiębiorczynie to tylko początek. W województwach takich jak zachodniopomorskie, świętokrzyskie i opolskie, ponad połowa biznesów związanych z gastronomią i zakwaterowaniem znajduje się w rękach kobiet, co jest znaczącym wskaźnikiem feminizacji tej branży.

Kolejnym krokiem naprzód jest wprowadzenie przez organizację Sukces Pisany Szminką, której misją od 15 lat jest wsparcie przedsiębiorczości kobiet, trzech nowych kategorii w konkursie Bizneswoman Roku. Kategorie te skupiają się na edukacji młodego pokolenia, wpływowym głosie oraz liderkach w branży HoReCa, co podkreśla ważność doceniania wkładu kobiet w rozwój tego sektora.

Analiza przeprowadzona przez Dun & Bradstreet Poland pokazała, że mimo ogólnych wyzwań, takich jak niedawna pandemia, konflikty geopolityczne i niestabilność ekonomiczna, firma HoReCa zarządzane przez kobiety wykazują się lepszą kondycją finansową niż te kierowane przez mężczyzn. Z danych wynika, że wśród firm HoReCa zarządzanych przez kobiety, 40 procent utrzymuje się w bardzo dobrej kondycji finansowej, w porównaniu z 36 procentami firm kierowanych przez mężczyzn.

W kontekście tych zachęcających danych, organizacja Sukces Pisany Szminką planuje Konferencję Liderek Branży HoReCa. Spotkanie ma na celu wzmocnienie roli kobiet w rozwoju sektora oraz podkreślenie ich znaczenia w zarządzaniu restauracjami i firmami cateringowymi. Jak podkreśla Anna Wielgos, wiceprezeska spółki organizującej SMAKKi GASTROTARGI, Partnera Konkursu, zaangażowanie kobiet w sektorze HoReCa jest wyjątkowo duże, co jest powodem do optymizmu na przyszłość.

To pokazuje, że polski sektor HoReCa jest terenem na którym kobiety odgrywają coraz to ważniejszą rolę, nie tylko przyczyniając się do jego rozwoju, ale i stanowiąc kluczowy element w kształtowaniu przyszłości branży. Polskie przedsiębiorczynie z branży HoReCa stają się zatem potężną siłą, która zasługuje na uznanie i wsparcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.