„Syrena Warszawska” dotarła do Zamku Topacz

0
444
Zamek Topacz to nie tylko hotel i SPA, ale także miejsce przyjazne sztuce i kulturze. 20 kwietnia na terenie obiektu odbyła się inauguracja rzeźby Jerzego Bohdana Szumczyka – „Syrena Warszawska”.

Kilka słów o aucie

Samochód marki Syrena to pojazd w pełni zaprojektowany w Polsce, produkowany od 1957 roku w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych. Auto, które było przedmiotem pożądania w latach 60 XX w., stało się symbolem wstydu wraz z nadejściem przełomowych lat 90.. W samej Warszawie porzucono wtedy około 6 tysięcy tych samochodów.

Reklama

Syrena Warszawska; Foto: Michał SzlagaKilka słów o artyście

Jerzy Bohdan Szumczyk ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest współzałożycielem Grupy Rokosz animującej obszary po PGR-owskie. Interesuje się elementami wspólnotowej historii, które budzą silne emocje i tym, jak rezonują we współczesności. Jego prace to między innymi rzeźba Komm Frau w Gdańsku, czy S.O.S zaprezentowana podczas otwarcia Centrum Solidarności.Kilka słów o rzeźbie

Rzeźba „Syrena Warszawska” idealnie wpisuje się w klimat Muzeum Motoryzacji, które znajduje się na terenie Zamku Topacz. Artysta, nawiązując do legendy z czasów PRL, w oryginalny sposób przedstawił kultowy samochód z lat 60. W swojej instalacji połączył wrak syreny z elementami wyciągniętymi spod maski, tworząc w ten sposób nowy korpus.

Rzeźba przygotowana była na wystawę „Syrena herbem twym zwodnicza”, zorganizowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, z okazji otwarcia nowego pawilonu nad Wisłą. Wystawa przedstawiała opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej.

Autor podarował „Syrenę Warszawską” Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Rzeźba została wylicytowana na aukcji charytatywnej przez kolekcjonerów związanych z Towarzystwem Automobilowym Topacz.

Instalację będzie można oglądać w Zamku Topacz do końca lata.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.