Problematyczne powierzchnie – jak sobie z nimi poradzić? (CZ. 1)

0
247
Ile jest obiektów hotelowych, tyle możemy spotkać różnorodnych powierzchni, które wymagają sprzątania. Fantazja projektantów nie zna granic, jednak bardzo często wygląd wygrywa z funkcjonalnością i piękna powierzchnia staje się koszmarem personelu sprzątającego, a z czasem może nawet zacząć szpecić a nie ozdabiać.

O ile na etapie projektowania można wprowadzać zmiany, o tyle w otwieranym lub już funkcjonującym hotelu trzeba dostosować się do istniejących warunków. Ale jak to zrobić, jeśli trafiły nam się uciążliwe i bardzo wymagające powierzchnie?

Przede wszystkim należy wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Rozpoznanie rodzaju powierzchni, która ma być sprzątana jest pierwszym krokiem do sukcesu. Wiedza taka pozwala na dobranie odpowiednich środków czystości oraz technik sprzątania w taki sposób, aby nie tylko wyczyścić daną powierzchnię, ale również (albo nawet przede wszystkim) jej nie zniszczyć.

Reklama

Jakie powierzchnie sprawiają zatem największe problemy i jak sobie z nimi radzić?

Marmur

Ze względu na swoje właściwości fizyczne i piękny wygląd marmur zalicza się do najbardziej szlachetnych materiałów wykorzystywanych w obiektach hotelowych. Jest on odzwierciedleniem prestiżu, luksusu i elegancji. Należy jednak pamiętać, że jest on kamieniem nieodpornym na środowisko kwasowe. Jest to szczególnie problematyczne jeśli chodzi o obszar sanitariatów, gdyż to właśnie w łazienkach czy toaletach najczęściej stosowanymi preparatami są te mające odczyń kwaśny (których zadaniem jest przede wszystkim usuwanie kamienia).

Niestety dla marmuru kontakt z kwaśnym środkiem czystości jest bardzo szkodliwy – nawet jeśli jest krótkotrwały to i tak może spowodować zmatowienie, plamy oraz zniszczenie wierzchniej warstwy, których nie da się usunąć przy użyciu chemii (wtedy wchodzi w grę tylko ingerencja w strukturę kamienia – np. kosztowna i czasochłonna krystalizacja, która przywróci właściwy wygląd powierzchni).

Dlatego tak ważne jest stosowanie profesjonalnych, odpowiednich dla danego podłoża środków czystości. Współpracując z właściwym kontrahentem powinniśmy otrzymać preparat lekko zasadowy, który skutecznie usunie osady oraz kamień wodny, a jednocześnie będzie bezpieczny dla czyszczonej powierzchni (tak jak LH 326 marki Gricard – środek do usuwania kamienia wodnego i odtłuszczania powierzchni z kamienia naturalnego w obszarze łazienek).

PCV (polichlorek winylu)

PCV nie jest może materiałem szczególnie trudnym w utrzymaniu, jednak problem pojawia się kiedy mamy do czynienia z podłożem zarysowanym. Brud wchodzi wówczas w rysy i nie można go usunąć podczas standardowego sprzątania, co więcej każdorazowo utrwala się on w zagłębieniach. Bardzo ważne jest więc zastosowanie odpowiednio dobranego, profesjonalnego preparatu, który będzie posiadał dużą siłę rozpuszczania i wyciągania brudu, będzie miał właściwości odtłuszczające, a przy tym nie będzie się odkładał. Środek taki powinien szybko wysychać, nie pozostawiając smug. Wszelkie wymienione cechy posiada preparat LH 309 z linii hotelowej Gricard.

Podłogi o mocno chropowatej strukturze, np. porowate i antypoślizgowe płytki, żywice epoksydowe oraz żywice pokryte piaskiem kwarcowym

Wspomniane podłoża charakteryzują się wysoką użytecznością, wytrzymują duży ruch i duże obciążenia, przy wybranych typach pełnią również rolę dekoracyjną. Mimo tylu pozytywnych cech, nie można nie wspomnieć o problemach wynikających z chropowatej struktury tych powierzchni. W liczne pory i szczeliny głęboko wnika brud. Standardowo dostępne na rynku produkty myją tylko wierzchnią część takiego podłoża, nie tylko zostawiając, ale i utrwalając brud w głębszych warstwach.

Mając na uwadze powyższe trudności, firma dostarczająca środki czystości powinna zapewnić nam silnie penetrujący preparat na bazie środków powierzchniowo czynnych i rozpuszczalników, który wniknie w strukturę materiału i głęboko penetrując mytą powierzchnię, rozpuści brud i wydobędzie go na zewnątrz (np. Gormet z linii obiektowej Gricard).

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym katalogiem firmy dedykowanym sektorowi HoReCa: http://www.gricard.pl/katalogi/katalog-horeca. Gricard Polska – producent profesjonalnych środków czystości dla sektora HoReCa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!