Nowy rok, nowe stawki wynagrodzenia minimalnego

0
772

Wraz z początkiem nowego – 2023 roku –  zmieniły się wytyczne dotyczące wynagrodzeń i stawek za pracę. Minimalne wynagrodzenie wynosi teraz 3490 zł, a stawka godzinowa – 22.80 zł. To jednak nie koniec podwyżek. Druga z nich zaplanowana została na lipiec.

Zmiany w wynagrodzeniu za pracę determinowane są ustawą, według której jeśli prognoza cen towarów i usług konsumpcyjnych na następny rok wynosi co najmniej 105 proc., to należy wyznaczyć dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej.

Po pierwszej podwyżce, minimalne wynagrodzenie wynosi 3490 zł, po drugiej natomiast będzie równe 3600 zł. Jeśli chodzi natomiast o stawkę godzinową, aktualnie jest to 22,80 zł, ale po lipcowej zmianie wzrośnie do 23,50 zł. Przypominamy, że w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł.

Reklama

Podwyżka wynagrodzeń ma być istotnym krokiem w kierunku ograniczania ubóstwa i zmniejszania nierówności dochodowych. Jej celem jest także ochrona pracowników przed pracą po niższych stawkach.

Tak znacząca podwyżka minimalnego wynagrodzenia jest również konieczna, aby uchronić uboższe warstwy społeczeństwa przed poniesieniem nieproporcjonalnie zawyżonego kosztu trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej z powodu wywołanej przez Rosję wojny w sąsiedniej Ukrainie znalazła się Polska i Europa – tłumaczy szefowa resortu rodziny, Marlena Maląg.

Według danych z Ministerstwa, minimalne wynagrodzenie ma teraz stanowić 50,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2023 r. Od lipca będzie to 51,9 proc.

Wiadomo też, że płaca minimalna nieustannie wzrasta od wielu lat. W porównaniu z zeszłym rokiem jest wyższa o 19,6 proc., natomiast z 2015 r., kiedy wynosiła 1750 zł – o 105,7 proc.

W związku ze zmianami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia wzrosną też wszystkie inne świadczenia, które są według niego wyliczane np. dodatek za pracę w nocy, czy wynagrodzenie za postój.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!