Nowe matryce stawek VAT w gastronomii

0
1081

Podczas zmian systemowych, a dokładnie zmian dotyczących regulacji prawnych, zazwyczaj panuje niepokój i zamieszanie związane z nową sytuacją. Tym razem do czynienia mamy z projektem dotyczącym zmiany matrycy stawek VAT w gastronomii.

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów (z dn. 29.04.2019) wprowadza nowe stawki VAT na urządzeniach fiskalnych (§ 6.1, pkt 5). Regulacja ta dotyczy wszystkich urządzeń fiskalnych: z kopią papierową, elektroniczną oraz on-line, fiskalizowanych od 1 maja 2019 r. W przypadku urządzeń fiskalizowanych przed tą datą zmianę matrycy stawek VAT należy przeprowadzić do 31 lipca 2019 r. Do tego terminu można też rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę VAT (§59).

Dla przypomnienia przypisane stawki to:

  • Litera „A” – podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%
  • Litera „B” – obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%
  • Litera „C” – obniżona podatku w wysokości 5%
  • Litera „D” – obniżona podatku w wysokości 0%
  • Litera „E” – zwolnienie od podatku

Do liter „F” i „G” – przypisane są pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne). W przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Obecny system był bardzo skomplikowany, co powodowało liczne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przy zarządzaniu restauracją, dogodniejszym rozwiązaniem niż same kasy fiskalne, są komputery POS z systemem Gastro połączone z drukarką fiskalną. Taki zestaw to łatwość obsługi oraz szybsza praca. Ponadto dzięki wdrożonemu oprogramowaniu można generować różnego rodzaju raporty oraz prowadzić szczegółowe analizy sprzedaży.

Jako producent systemów zarządzania firmą dbamy o to, aby nasi Klienci zawsze byli spokojni i świadomi sytuacji rynkowej. Zapewniamy aktualną wersje oprogramowania, zawsze zgodną z wszelkimi regulacjami prawnymi oraz świadczymy kompleksowe usługi w razie optymalizacji systemu. Kwestia, która wymaga obecnie uwagi to nowe matryce stawek VAT i usługa z tym związana.

W przypadku pytań lub wątpliwości związanych ze zmianami prawnymi prosimy o kontakt. Chętnie podpowiemy jak przygotować się do wprowadzonych reform oraz jak usprawnić pracę w lokalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.