Noma, jedna z najbardziej znanych restauracji na świecie, zamyka się

0
232

Noma to duńska restauracja działająca w stolicy kraju od 20 lat. Była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Uważana jest za jedną z najlepszych restauracji świata. Niepodziewanie jej współwłaściciel i szef kuchni, Rene Redzepi, ogłosił, że lokal zostanie zamknięty pod koniec 2024 roku. Redzepi zapewnia jednak, że nie będzie to ewidentne zamknięcie, lecz przekształcenie restauracji w laboratorium gastronomiczne.

Noma została otwarta w Kopenhadze w 2003 roku. W jej ofercie znajdują się dania z najwyższej półki oparte na lokalnej nordyckiej kuchni. Przez 20 lat działalności lokal pięć razy znalazł się na liście 50 najlepszych restauracji świata. Został także wyróżniony 3 gwiazdkami Michelin. Dlaczego zatem tak doceniane miejsce ma zostać zamknięte – jak zapowiada CNN – już w przyszłym roku?

Współwłaściciel Nomy, Rene Redzepi, tłumaczy, że działająca aktualnie restauracja to projekt zatytułowany ,,Noma 2.0”. Jak twierdzi, dobiega on już końca i nadchodzi czas na zmiany. W miejscu restauracji w 2025 roku ma powstać ,,Noma 3.0”, która będzie działała jako laboratorium gastronomiczne.

Reklama

,,Aby pozostać Nomą, musimy się zmienić. (…) Rozpoczynamy nowy rozdział. Zima 2024 będzie ostatnim sezonem Nomy, jaką znamy” – mówi Rene Redzepi.

Nowy projekt ma być czymś innowacyjnym i rozwojowym. Będą to zespołowe prace polegające na odkrywaniu i opracowywaniu nieznanych dotąd smaków.

,,To pionierska kuchnia testowa opierająca się na pracy nad innowacjami żywieniowymi i rozwojem nowych smaków. Będziemy dzielić się owocami naszych wysiłków szerzej niż kiedykolwiek wcześniej” – czytamy w oświadczeniu restauracji.

,,Noma 3.0” planowana była przez ostatnie dwa lata. To właśnie w tym czasie restauratorzy na całym świecie odczuwali niebagatelne skutki pandemii na własnej skórze.

,,Ten czas nauczył nas, jak kruche mogą być nasze marzenia, jak niesamowicie wyczerpująca i trudna może być ta branża” – podsumowuje Redzepi.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!