Ministerstwo Rozwoju i IGHP przedstawiają rozwiązania dla branży hotelarskiej

0
1288

W poniedziałek 9 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rozwoju, na którym przedstawiciele branży turystycznej, w tym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego omówili aktualną sytuację związaną z wpływem koronawirusa na branżę oraz propozycje działań zaradczych.

W wyniku spotkania powołano sztab antykryzysowy, którego członkiem został Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. Przedstawiono wyniki ankiety prowadzonej wśród hotelarzy i m. in. na jej podstawie,na spotkaniu 10 marca w Ministerstwie Rozwoju zaproponowano rozwiązania, które wspomogą branżę hotelarską, w związku trudną sytuacji rozprzestrzeniania się koronowirusa.

Z ankiety przeprowadzonej w marcu przez IGHP wynika, że w I kwartale 2020 roku, blisko 30% hoteli odnotowało anulacje na poziomie powyżej 50%, w tym aż 18% hoteli na poziomie powyżej 70%, a w 1% hoteli anulacje osiągnęły 100%.

W stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym rezerwacje spadły o ponad 50% w blisko 37% obiektów, w tym w 17,4%, gdzie spadek rezerwacji wyniósł ponad 70% – wynika z ankiety IGHP.

Według respondentów, prognozowany spadek obłożenia w pierwszym półroczu br. powyżej 50% dotyczy blisko 20% hoteli, w tym 11% przewiduje spadki ponad 70-procentowe.

Ponad 44% anulacji to rezygnacje grupowe, a 38% biznesowe.

Najwięcej obiektów biorących udział w ankiecie znajduje się w woj. małopolskim i mazowieckim, następnie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Blisko 60% stanowią obiekty biznesowe.

423 respondentów wzięło udział w ankiecie IGHP dotyczącej wpływu koronawirusa na polską branżę hotelarską. Wyniki obejmują dane na 9 marca br. godz. 10.

Marcin Mączyński, sekretarz IGHP poinformował o rozwiązaniach jakie zostały przedyskutowane i zaakceptowane przed Radę Ministrów w Ministerstwie Rozwoju. Będzie istniała możliwość odroczenia bez odsetek, ewentualne umorzenie składek ZUS należnych za 2019 rok. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku CIT, PIT i VAT.
ZUS możliwość odroczenia bez odsetek, ew. umorzenie, brak opłaty prolongacyjnej. Dodatkowo rozliczenie straty w 2020 – będzie można odliczyć od podatku, który był należny w 2019 r. Kolejno tanie pożyczki i gwarancje z BGK: rozszerzone deminimis do 80% wartości pożyczki i kwota do 500 tys. EUR. Dodatkowo wprowadzenie nowych plików JPK i zapisu do rejestru od 1 lipca, a nie jak dotychczas planowano od 1 kwietnia. 

Powołany zespół antykryzysowy będzie spotykał się co dwa tygodnie. Kolejne spotkanie odbędzie się 24 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj