Ministerstwo Rozwoju i IGHP przedstawiają rozwiązania dla branży hotelarskiej

0
1743

W poniedziałek 9 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rozwoju, na którym przedstawiciele branży turystycznej, w tym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego omówili aktualną sytuację związaną z wpływem koronawirusa na branżę oraz propozycje działań zaradczych.

W wyniku spotkania powołano sztab antykryzysowy, którego członkiem został Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. Przedstawiono wyniki ankiety prowadzonej wśród hotelarzy i m. in. na jej podstawie,na spotkaniu 10 marca w Ministerstwie Rozwoju zaproponowano rozwiązania, które wspomogą branżę hotelarską, w związku trudną sytuacji rozprzestrzeniania się koronowirusa.

Z ankiety przeprowadzonej w marcu przez IGHP wynika, że w I kwartale 2020 roku, blisko 30% hoteli odnotowało anulacje na poziomie powyżej 50%, w tym aż 18% hoteli na poziomie powyżej 70%, a w 1% hoteli anulacje osiągnęły 100%.

W stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym rezerwacje spadły o ponad 50% w blisko 37% obiektów, w tym w 17,4%, gdzie spadek rezerwacji wyniósł ponad 70% – wynika z ankiety IGHP.

Według respondentów, prognozowany spadek obłożenia w pierwszym półroczu br. powyżej 50% dotyczy blisko 20% hoteli, w tym 11% przewiduje spadki ponad 70-procentowe.

Ponad 44% anulacji to rezygnacje grupowe, a 38% biznesowe.

Najwięcej obiektów biorących udział w ankiecie znajduje się w woj. małopolskim i mazowieckim, następnie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Blisko 60% stanowią obiekty biznesowe.

423 respondentów wzięło udział w ankiecie IGHP dotyczącej wpływu koronawirusa na polską branżę hotelarską. Wyniki obejmują dane na 9 marca br. godz. 10.

Marcin Mączyński, sekretarz IGHP poinformował o rozwiązaniach jakie zostały przedyskutowane i zaakceptowane przed Radę Ministrów w Ministerstwie Rozwoju. Będzie istniała możliwość odroczenia bez odsetek, ewentualne umorzenie składek ZUS należnych za 2019 rok. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku CIT, PIT i VAT.
ZUS możliwość odroczenia bez odsetek, ew. umorzenie, brak opłaty prolongacyjnej. Dodatkowo rozliczenie straty w 2020 – będzie można odliczyć od podatku, który był należny w 2019 r. Kolejno tanie pożyczki i gwarancje z BGK: rozszerzone deminimis do 80% wartości pożyczki i kwota do 500 tys. EUR. Dodatkowo wprowadzenie nowych plików JPK i zapisu do rejestru od 1 lipca, a nie jak dotychczas planowano od 1 kwietnia. 

Powołany zespół antykryzysowy będzie spotykał się co dwa tygodnie. Kolejne spotkanie odbędzie się 24 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.