Kancelaria Premiera: wdrażamy tarczę finansową 2.0. Koszt to nawet 40 miliardów złotych

0
505

Na dzisiejszej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie tarczy finansowej 2.0 oraz tarczy branżowej. Pomoc ma objąć 38 branż najbardziej dotkniętych skutkami obostrzeń wprowadzonych z powodu drugiej fali koronawirusa, w tym turystykę, gastronomię i kulturę. Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorstw ma sięgnąć do 40 mld zł.

Mikrofirmy mają z tej puli otrzymać do 3 mld zł, małe przedsiębiorstwa do 5 mld zł, zaś średnie i duże – od 25 do 27 mld zł. – Zgłaszać będzie można się już w najbliższych dniach. Od strony operacyjnej, technicznej i informatycznej jesteśmy przygotowani – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że termin aplikowania o środki „pozostaje otwarty”.

Mikrofirmy z branż, w które najmocniej uderzyła druga fala pandemii, będą mogły liczyć na 18 lub 36 tys. zł finansowania na pracownika. W przypadku małych i średnich firm Polski Fundusz Rozwoju pokryje 70 proc. straty brutto. Firmy z wybranych sektorów gospodarki mogą też liczyć na umorzenie całej pomocy, jaką dostały w ramach tarczy finansowej uruchomionej wiosną – ustalił Business Insider Polska.

Reklama

W przypadku mikro firm, czyli taki gdzie zatrudnienie ma do 10 osób, pomoc będzie wypłacana na pracownika. Przedsiębiorcy, których przychody spadną między listopadem, a końcem marca o 30 proc., mogą liczyć na 18 tys. zł na pracownika. W przypadku spadku o 60 proc. wypłacane będzie 36 tys. zł na zatrudnionego.

Spadek przychodów będzie liczony na podstawie danych za listopad-grudzień oraz prognozowanego obniżenia obrotów w I kwartale 2021 r.

Inaczej skonstruowana ma być pomoc dla sektora MŚP, czyli firm zatrudniających od 10 pracowników. Tutaj PFR zamierza pokrywać 70 proc. straty brutto. Chodzi o pokrywanie kosztów niepokrytych przychodami. Taki limit pomocy jest ustalony z Komisją Europejską.

Strata będzie liczona także na podstawie danych za dwa ostatnie miesiące tego roku i prognozę na okres styczeń-marzec. Później nastąpi weryfikacja na podstawie ksiąg i dokumentów podatkowych.

Umorzenie pomocy dla mikro będzie odbywało się na podobnej zasadzie jak wiosną, czyli firmy o zatrudnieniu do 9 osób będą mogły nie oddawać do 75 proc. pieniędzy, które otrzymają z PFR.

W przypadku MŚP nie ma co oddawać, bo pokrywana będzie strata. PFR dla mikro, małych i średnich firm będzie miał 10 mld zł.

Te podmioty, które obejmie tarcza finansowa 2.0, będą mogły też ubiegać się o umorzenie całej pomocy z tarczy finansowej z wiosny. O ile wykażą, że od marca do końca roku miały spadek przychodów o co najmniej 30 proc. Nawet jeśli zwalniały w tym czasie pracowników.

Źródło: Business Insider Polska

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.