HACCP dla Ciebie: orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych czy Książeczki Sanepidowskie – co obowiązuje?

0
3606
5 grudnia 2008 r weszła w życie Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1570, z późn. zm.) zastępująca Rozporządzenie w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. W związku z powyższym Książeczki Sanepidowskie już nie obowiązują. W Ustawie mowa bowiem wyłącznie o orzeczeniach do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Kto powinien posiadać orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Osoby pracujące w kuchni, porcjujące posiłki, osoby zmywające naczynia oraz osoby przebywające w bloku żywieniowym (np. osoby sprzątające). Reguluje to Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Zgodnie z art. 59 ust. 2 Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r. Nr 136, poz. 914, z późn. zm.), osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o chorobach zakaźnych i zakażeniach orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Zgodnie z art. 59 ust. 4 ww. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, podmiot działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych m.in. ww. orzeczenia lekarskie oraz udostępnić je na żądanie organów urzędowej kontroli żywności, w tym organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia odsyła nas do Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. I tak, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt, 4-5 osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Kto kieruje i płaci za badania?

Pracodawcy lub zlecający wykonanie prac (Art. 6 ust. 2 pkt 3 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych).

Jak długo ważne są orzeczenia?

Niestety, ustawa nie przewiduje terminu kolejnych badań na nosicielstwo oraz terminu kolejnej wizyty u lekarza w celu otrzymania kolejnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. W związku z zaistniałymi niejasnościami wpisu w orzeczeniach zdarzają się różne.

Niektórzy lekarze wpisują kolejną datę badania (np. za rok), jednocześnie wystawiając orzeczenie na podstawie „starych” badań na nosicielstwo. Na orzeczeniach zdarzają się chociażby wpisy typu „Zgodnie z Rozporządzeniem” lub „Zgodnie z Ustawą”, co oznacza według przyjętej zasady (nijak nie regulowanej prawnie), że takie orzeczenie ważne jest już do końca życia (oczywiście jeżeli dana osoba w międzyczasie nie zachorowała na Salmonellę).

W przypadku kontroli Powiatowej Inspekcji Sanitarnej we własnym Zakładzie warto jest spytać, jak dany Inspektor rozumie treść Ustawy oraz na podstawie jakiego aktu prawnego wyznacza się kolejny termin badań.

Cześć! Mam na imię Ania i prowadzę bloga haccpdlaciebie.pl

Jestem przedsiębiorcą, specjalistą ds. BHP oraz HACCP. Z wykształcenia biotechnolog, z zamiłowania ergonom. Doradzam przy tworzeniu nowych restauracji, lokali gastronomicznych i kawiarni.

Przez 7 lat byłam pracownikiem Inspekcji Sanitarnej. W styczniu 2015 r postanowiłam zostać freelancerem- teraz pomagam (a nie przeszkadzam) ludziom, którzy chcą otworzyć własny lokal gastronomiczny, sklep, kawiarnię i wszystko to, co jest związane z żywnością.

Tworzę dokumentację sanitarną (HACCP, GHP-GMP, Instrukcje i Procedury) oraz dokumentację BHP. Rozwiązuję problemy moich klientów, wykonuję pisma administracyjne, wspomagam i doradzam. Wyjaśniam zasady zawarte w prawie żywnościowym. Swoją wiedzą dzielę się na swoim blogu haccpdlaciebie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.