Fort Szczęśliwice – turecki inwestor sprzedaje, Arche kupuje

0
1373

Grupa Arche właśnie zamierza zakupić kolejny klejnot – Fort Szczęśliwice w Warszawie. Znajdujący się w rejonie skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ul. Śmigłowca, ten historyczny fort ma zostać przekształcony w hotel, zgodnie z najnowszymi planami firmy. Wstępna umowa na zakup fortu została zawarta za kwotę około 63 milionów złotych.

Obecny właściciel terenu, turecki inwestor Sabri Bekdas, również miał plany dotyczące rozwoju Fortu Szczęśliwice. W 2004 r., po zakupie fortu od Agencji Mienia Wojskowego, Bekdas zamierzał zbudować tam zespół trzy- i pięciogwiazdkowych hoteli. Plan, który opracował dla niego architekt Vahap Toy, przewidywał również centrum konferencyjne w zachowanych budynkach fortu. Niemniej jednak, duże inwestycje nie doszły do skutku, ponieważ plan zagospodarowania z 2013 r. nie pozwolił na tak intensywną zabudowę. Stąd Bekdas od dawna szukał nowego nabywcy na tę nieruchomość, co w końcu zaowocowało rozmowami z Arche.

Firma Arche jest znana z przebudowy historycznych obiektów na hotele. Jej sztandarową inwestycją jest hotel w dawnej cukrowni w Żninie. Kilka dni temu Arche zakończyła również proces zakupu około 50 hektarów dawnej papierni w podwarszawskim Konstancinie. Planuje tam zbudować wielki kompleks mieszkaniowo-hotelowy.

Fort Szczęśliwice, zbudowany w latach 80. XIX wieku, stanowił część wewnętrznego pierścienia umocnień tworzących Twierdzę Warszawa. Chociaż jest dość zniszczony, nadal zawiera wiele cennych elementów architektonicznych, które Arche będzie mogła wykorzystać w swojej przyszłej inwestycji.

Obecne plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na nową zabudowę na terenie dawnych umocnień, choć ograniczają jej gabaryty: pod zabudowę może pójść nie więcej niż 20% powierzchni wewnątrz dawnej fosy, a wysokość budynków nie może przekraczać 13,5 metra.

Choć fort nie jest wpisany do rejestru zabytków, jest wpisany do ewidencji zabytków. Oznacza to, że możliwa jest jego przebudowa pod warunkiem uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. W kontekście takich regulacji Arche ma możliwość przekształcenia Fortu Szczęśliwice w unikalny hotel, otoczony zielenią i odrestaurowanymi ceglanymi schronami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.