Poznaj rum – legendarny trunek o niezwykłej historii

0
931

Rum to wyjątkowy trunek, który cieszy się dużym uznaniem na całym świecie. Również konsumenci w Polsce doceniają jego aromat i smak. Kojarzy się ze słońcem, przygodą i niezwykłymi pirackimi opowieściami. 

Właściwości rumu zachwalali wielcy pisarze. Lord Byron w „Don Juanie” napisał „Nic nie koi ducha tak jak rum i prawdziwa wiara”.

Warto wspomnieć o koktajlu z rumem, który powstał na specjalne życzenie Ernesta Hemingway-a. Przyjaciel pisarza i właściciel restauracji La Floridita na Kubie, Constantino Ribalagua przygotował dla niego przepis na Special Daiquiri, nazywany też Papa Doble. 

Sadzonki trzciny cukrowej trafiły na Karaiby za sprawą Krzysztofa Kolumba. Klimat okazał się idealny dla uprawy trzciny cukrowej. Wraz z uprawami ruszyła produkcja rumu, który wkrótce stał się ulubionym alkoholem marynarzy i piratów. 

Rum rozróżniamy m.in. ze względu na styl (klasyfikacja “kolonialna”), kolor, wiek, o których więcej przeczytacie na blogu Rum Love Festiwal – Najbardziej Aromatycznego Festiwalu w Polsce -> Klasyfikacje rumów | Rum Love Festiwal. Rumy francuskie to produkty rzemieślnicze, produkowane z soku z trzciny cukrowej. Mają owocowy smak, są intensywne i eleganckie. Rumy angielskie są długo fermentowane w tradycyjnych miedzianych kotłach, co nadaje im mocy i intensywnego smaku. Rumy hiszpańskie wytwarzane są z melasy,  są lżejsze, o słodkim i maślanym smaku z nutami korzennymi. 

Rumy białe, niestarzone  są łagodne i słodkie. Choć nie pije się ich solo, to są świetnym składnikiem koktajli. Najbardziej znane to Mojito, Cuba Libre, czy Pina Colada.  

Rumy starzone, czyli leżakowane w beczkach, są uważane za najszlachetniejsze. Mają intensywny smak i aromat. Polecamy degustować je samodzielnie.

Minimalna moc rumu to 37,5% w Europie i 40% w USA. Rum produkuje się tylko ze sfermentowanej trzciny cukrowej. 

Zapraszamy do zakupu i degustacji rumów w naszym salonie BlackBeard. To u nas możesz rozpocząć swoją przygodę z rumem. Dzięki selektywnemu doborowi rumów koneserzy tego trunku znajdą u nas wszystko, co zaspokoi ich wyrafinowany gust. 

BlackBeard to również organizator Rum Love Festiwal – czwartej edycji Najbardziej Aromatycznego Festiwalu w Polsce, który odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2023 w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń we Wrocławiu.

Bilety i szczegóły:

https://rumlovefestiwal.com/pl/strefy-i-atrakcje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.