Dezynfekcja powierzchni nowatorską substancją bez alkoholu

0
2532

Wydaje się, że rynek jest nasycony produktami zwalczającymi szkodliwe patogeny, ale czy aby na pewno? Dzisiaj w dobie walki z pandemią, ludzie nabrali przeświadczenia, że jedyne skuteczne produkty to te na bazie alkoholu. Medialny szum i ufność, że jedyna niezawodna substancja to alkohol sprawia, że inne środki są postrzegane jako nieskuteczne.

Nie tylko alkohol – dezynfekcja powierzchni

Wbrew błędnemu przekonaniu na rynku oprócz alkoholu jest kilkanaście innych substancji, które równie dobrze radzą sobie z wirusem. Dodatkową zaletą niektórych z nich jest mniej destrukcyjny wpływ na powierzchnie, z którymi mają styczność. Długotrwałe stosowanie alkoholu na powierzchni może mieć negatywne skutki np. doprowadzić do jej zniszczenia. W myśl zasady mówiącej, że cel uświęca środki, wydawać by się mogło, że uszkodzenie bądź zniszczenie powierzchni to mała strata. Mała, ale oczywiście w porównaniu z czymś ważniejszym np. poczuciem bezpieczeństwa.

Odpowiedzialna dezynfekcja

W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę obecny stan sytuacji gospodarczej, a wiele przedsiębiorstw notuje straty. Pracodawcy drżącą ręką wręczają pracownikom, nierzadko wysokiej klasy specjalistom wypowiedzenia. Jednak mają nadzieję, że w niedługim czasie ponownie będą mogli otworzyć dla nich drzwi swoich firm. Wszyscy zostali zmuszeni do oszczędzania i budowania poduszki finansowej. To na wypadek, w którym ta dramatyczna sytuacja przekształciłaby się w jeszcze gorszą. Właśnie z tego powodu nie warto generować niepotrzebnych kosztów i dbać o to co mamy. Jednym ze sposobów jest odpowiedni dobór środków przeznaczonych do dezynfekcji powierzchni.

Clinex DEZOFast – nowatorski i skuteczny?

Przeglądając oferty firm posiadających środki do dezynfekcji, które efektywnie walczą z wirusem, można zauważyć, że nie wszystkie są na bazie alkoholu. Podstawą działania niektórych są nowatorskie substancje. Większość z nich charakteryzuje się taką samą, a czasem nawet wyższą skutecznością działania jak alkohol. A przy tym mniej szkodliwym wpływem na powierzchnie. Jedna z takich nowatorskich substancji to główny składnik produktu Clinex DEZOFast.

DEZOFast

(graf. Clinex)

Skład chemiczny potwierdzony specjalistycznymi badaniami

Chlorek didecylodimetyloamonowy, bo właśnie o nim mowa jest jedną z często wymienianych i podkreślanych substancji do walki z koronowirusem. Badania opublikowane już na początku lutego bieżącego roku, w specjalistycznym czasopiśmie Journal of Hospital Infection, wymieniają tę substancję na czele z alkoholem etylowym i kilkoma innymi. Substancja ta ma dodatkową zaletę, nie utrzymuje się tak krótkotrwale na powierzchni, jak alkohol etylowy — ten na niej pozostaje tylko około 30 sekund. Chlorek didecylodimetyloamonowy utrzymuje się nawet do 3 dni. Wzbudzający ciekawość jest fakt, o którym niestety nie mówi się tak szumnie. Mianowicie w temperaturze pokojowej wirus w zależności od rodzaju powierzchni (metal, plastic, drewno, papier, szkło, guma, ceramika czy teflon) może utrzymywać się nawet do 9 dni!

Dezynfekcja - grafika

(graf. Clinex)

Z wynikami badań opublikowanymi w Journal of Hospital Infection zgadza się Anna Nowak, kierownik działu badań i rozwoju grupy Amtra, która potwierdza – „Clinex bazuje na Chlorku didecylodimetyloamonowy, gdyż wykazuje bardzo szerokie spektrum działania a dodatkowo jest w stanie chronić powierzchnię przed rozwojem patogenów do trzech dni, czego nie wykazuje alkohol, gdyż po odparowaniu tracimy właściwości biobójcze.

Dlatego dezynfekcja naszej przestrzeni, a w szczególności miejsc, w których występuje bezpośrednie narażenie, na chorobotwórcze mikroorganizmy nie stanowi jedynie prewencji, a wręcz przeciwnie — wydaje się jedną ze skuteczniejszych metod walki.

Dezynfekcja stała się ważna

Kiedy już powrócimy do naszej, jak może się wydawać „nowej” normalności, to będziemy pomału odpuszczać prewencję i nie wolno nam zapomnieć, że wciąż gdzieś zalegają wirusy czy chorobotwórcze mikroorganizmy. Dotarliśmy do miejsca, w którym dezynfekcja nabrała zupełnie nowego, a i o wiele bardziej poważnego znaczenia. Stała się procesem, bez którego wielu z nas nie będzie potrafiło wyzbyć się niepokoju i poczuć się bezpiecznie w obecnym miejscu.

Infografika DEZOFast

(graf. Clinex)

Przełamując stereotypy

Jednak czy termin „dezynfekcja” musi bezpośrednio kojarzyć z alkoholem? Przeczy temu dostępność i większa skuteczność obecnych na rynku środków chemicznych, których przykładem może być Clinex DEZOFast. Produkt po użyciu na powierzchni pozostawia specyficzny chemiczny aromat. Czy wejście do pomieszczenia zdezynfekowanego takim produktem będzie napawało obawami przed utratą bezpieczeństwa?

Clinex DEZOFast - preparat

(zdj. Clinex)

Porównanie Clinex DEZOFast i alkoholu 61%

Ciekawość wzbudzają wnioski z naszych badań, które zostały przeprowadzone na dwóch popularnych szczepach bakterii E.coli  i  gronkowca złocistego. Należy pamiętać, że przecież one nadal są wokół nas i mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chlorek didecylodimetyloamonowy świetnie sobie radzi poprzez znaczne hamowanie ich wzrostu, a można to zobaczyć na poniższym zdjęciu. Widać na nim, że strefa zahamowania wzrostu, którą jest ten krążek wokół płatka nasączonego środkiem Clinex DEZOFast, w porównaniu do alkoholu 61% jest znacznie większa. To bezsprzeczny dowód, który pokazuje skuteczność działania produktu bezalkoholowego w porównaniu z alkoholem.

Infografika - DEZOFast - Dezynfekcja powierzchni

(graf. Clinex)

Coraz większe zaufanie

Clinex Dezofast już działa na pierwszej linii frontu w walce z wirusami i regularnie korzystają z niego śląskie szpitale. Bez problemu może również chronić każdą inne miejsce narażane na działanie chorobotwórczych patogenów jak restauracje, hotele, centra handlowe czy siłownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.