Dania kuchni ormiańskiej zawitały do łódzkiej Manufaktury

0
1144
Centrum Handlowe Manufaktura wzbogaciło się o kolejny lokal gastronomiczny. Na powierzchni ponad 500 m2 swoją działalność rozpoczęła właśnie ormiańska restauracja Lavash.

Wnętrze restauracji inspirowane jest owocem granatu, który stanowi symbol Armenii. Wnętrze lokalu urozmaica tradycyjny ormiański wystrój. Pod przeszkloną podłogą znajdują się tondiry – okrągłe piece, w których wypiekany jest tradycyjny ormiański chleb lawasz. Za design odpowiedzialna jest pracownia 3DPROJEKT architektura, której zamysłem było połączenie historii z współczesnością, dzięki czemu klient będzie mógł dowiedzieć się ciekawych faktów o kulturze i tradycji kaukaskiego państwa.

„Postawiliśmy na mocne akcenty kulturowe, dlatego podstawą aranżacji była inspiracja owocem granatu – kulinarnym symbolem Armenii. Soczyste czerwienie i zielenie na ścianie, ale także aksamitne obicia krzeseł, heksagonalne stoły, kształt modułów sufitu podwieszanego czy żyrandole – wszystkie te elementy nawiązują do motywu przewodniego projektu. Wykorzystaliśmy tradycyjny alfabet ormiański do stworzenia autorskich dekoracji ściennych. Szczyt Ararat – ważny ormiański symbol kulturowy stał się inspiracją kamiennego baru, serca restauracji. Czerpaliśmy inspiracje z bogatej kaukaskiej ornamentyki ludowej, której przejawem są dekoracje na blachach i szybach rozdzielających poszczególne przestrzenie lokalu. Zadbaliśmy o to, by restauracja pomimo swoich rozmiarów, była przytulna i klimatyczna, ten efekt uzyskaliśmy dzięki podziałowi na dedykowane strefy” – opisuje architekt Izabela Markowska.

Wnętrze lokalu zostało podzielone na specjalne strefy. Prawą stronę restauracji zagospodarowano pod dużą, tapicerowaną kanapę, która w uzupełnieniu z tradycyjnymi dębowymi stolikami towarzyszy gościom podczas nieformalnych spotkań. Po przeciwnej stronie mieści się strefa degustacji ormiańskiego wina oraz brandy Ararat – najbardziej znanego ormiańskiego trunku produkowanego już od 120 lat.

Pozostałą przestrzeń lokalu uzupełniono długim stołem barowym oraz mniejszymi stolikami restauracyjnymi w kształcie heksagonu, które można zestawiać i aranżować wedle potrzeb. Strefy oddzielają specjalne regały z ziołami i tradycyjnymi ormiańskimi przetworami. Wystrój wnętrza uzupełniają dobrze znane Ormianom beczki do przechowywania wina a także żyrandole z kieliszków i butelek.

Wystrój Restauracji Lavash stanowi zatem połączenie ciepłych kolorów, dębowego drewna i tapicerowanych obić, które mają się uzupełniać z tradycyjnymi akcentami łódzkiej manufaktury, takimi jak stalowa blacha, cegła i szkło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.