Włochy wprowadzają przepustki Covid-19

0
1416

Od 6 sierpnia Włochy wprowadziły obowiązek legitymowania się przepustką Covid-19 dla osób, które chcą wejść do restauracji, obiektu sportowego czy placówki kultury.

Przepisy obowiązują także zagranicznych turystów, a za ich złamanie można grozi kara w wysokości 1000 euro. Przepustka Covid-19 (Green Pass), o której mowa, to dokument, który wystawiany jest na podstawie zaświadczenia danej osoby o przyjęciu już pierwszej dawki szczepienia, przejściu choroby lub aktualnego, negatywnego testu.

Nowe przepisy będą dotyczyły wszystkich osób powyżej 12 roku życia, z wyjątkami, które dotyczą osób osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań dla szczepienia. Włochy podzielono na strefy, w których obowiązują różne obostrzenia. Dziś cały kraj jest w strefie białej. Przepustki mają ważność 9 miesięcy i postać papierową lub elektroniczną.

Do barów, cukierni, lodziarni, kawiarni czy restauracji, które prowadzą swoją działalność w zamkniętych pomieszczeniach mogą wejść tylko posiadacze zielonej przepustki. Bez takiego zaświadczenia można skorzystać z usług na zewnątrz, w ogródkach. Przy jednym stoliku może siedzieć nie więcej niż 6 osób. W żółtej strefie będą obowiązywały jeszcze surowsze restrykcje, m.in. lokale będą mogły obsługiwać gości tylko do godz. 18:00.

Przepustki będzie trzeba okazywać takie w muzeach, zabytkach, teatrach, ośrodkach kultury, wystawach, kongresach, parkach rozrywki czy targach. Kara za brak przepustki w wymaganych miejscach będzie wynosiła od 400 do 1000 euro. Przedsiębiorcy także muszą się liczyć z karami i za nieprzestrzeganie przepisów mogą być na nich nałożone kary administracyjne, np. zamknięcie lokalu na 1 do 10 dni.

Od września obowiązkowe przepustki będą także w samolotach i innych środkach transportu zbiorowego, w tym pociągach i statkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.