Od dziś Polska przystąpiła do sytemu certyfikatów covidowych

0
549

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Polska przystepuję od dziś do systemu certyfikatów covidowych, czyli tzw. „paszportów covidowych”.

Adam Niedzielski, minister zdrowia
„Formalny start nastąpi 1 lipca, bo wtedy wszystkie kraje będą uznawać ten standard. Ale Polska znalazła się w grupie liderów, którzy będą od 1 czerwca wydawać certyfikaty do użytku obywateli.”

Do systemu przyłączyło siedem krajów. Poza Polska jest Bułgaria, Czechy, Donia, Niemcy, Grecja i Chorwacja. Te państwa połączą się z unijnym systemem teleinformatycznym, który ma za zadanie weryfikowanie czy dana osoba jest zaszczepiona kompletem dawek lub ma negatywny wynik testu i tym samym może np. przekraczać granice.

Reklama

Adam Niedzielski, minister zdrowia
„Dziś Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę, albo posiada negatywny wynik testu na COVID-19. Mówimy wyłącznie o testach PCR. To także certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Od dziś można pobrać z internetu dostępny certyfikat.

Formalny start tego systemu będzie 1 lipca, Polska natomiast znalazła się w grupie liderów, którzy będą wydawali certyfikaty miesiąc wcześniej.

Na razie certyfikat dostępny jest w internetowym koncie pacjenta, pracujemy też, by dostępny był w urządzeniu mobilnym w aplikacji.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!