Wino bez tajemnic – odcinek 1 (audycja Horeca Radio)

1
1571
W premierowym odcinku audycji z cyklu „Wino bez tajemnic” Tomasz Kolecki, ekspert w dziedzinie wina i HoReCa, który czterokrotnie zdobywał prestiżowy tytuł Mistrza Polski Sommelierów, opowie m.in. o tym, jak dzielimy gatunki winorośli oraz na czym polega filozofia winiarska.

Tomasz Kolecki swoją winiarską przygodę rozpoczął w połowie lat 90-tych, kiedy to pracował w jednej z czołowych wówczas stołecznych restauracji. Prawdziwy rozkwit jego pasji nastąpił jednak dopiero na początku obecnego tysiąclecia, gdy trafił do warszawskiej Restauracji Balgera. Tam spotkał pasjonatów, z którymi wspólnie uczestniczył w degustacjach, odwiedzał światowe winnice i spotykał się z ich reprezentantami, enologami. Po kilku latach podjął decyzję o przystąpieniu do egzaminu przed komisją Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, który – ku swojemu zaskoczeniu – zdał pozytywnie.

Od tego czasu stale pogłębiał swoją wiedzę z zakresu winiarstwa i uczestniczył w wielu branżowych wydarzeniach. Lista jego aktualnych osiągnięć jest doprawdy imponująca: Diploma Association de la Sommellerie Internationale, Certified Court of Master Sommeliers, Advanced Wine & Spirit Education Trust, Mistrz Polski Sommelierów 2007, 2008, 2009, 2010, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów w Sofii (2008), Santiago de Chile (2010) Strasburgu (2010), oraz Tokio (2013), członek Komisji Dydaktycznej Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, arbiter na Mistrzostwach Polski Sommelierów (Warszawa), finale światowym Coupe Georges Baptiste, International Quality & Taste Institute (Bruksela) czy International Wine & Spirit Competition (Londyn).

Kolecki udziela się jako felietonista (m.in. Puls Biznesu, Logo), swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się również na blogu Winezja, a od grudnia współtworzy z Rafałem Krzyckim cykl audycji pt. „Wino bez tajemnic”, w którym doradza między innymi jak wybrać właściwe wino, rozpoznawać poszczególne gatunki, a także tworzyć kartę alkoholi. Zapraszamy do wysłuchania premierowego odcinka pt. „Co jest najważniejsze w winie”.

„Wino możemy zrobić z wielu owoców, ale według legislacji Unii Europejskiej, jeżeli na butelce widzimy napis „wino”, musi być to produkt pochodzący z całości z winogron lub ich soku.”

Tomasz Kolecki, ekspert winiarski, czterokrotny Mistrz Polski Sommelierów

Pobierz audycję w formacie MP3

Partnerzy audycji:

        

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.