Testy i kwarantanna w Norwegii. Nowe informacje

0
1221
Rząd norweski od 2 stycznia 2021 r. wprowadził obowiązek przeprowadzania testów na obecność Covid-19 dla przylatujących do Norwegii. Test należy przeprowadzić jak najszybciej i nie później niż jeden dzień po przylocie. Zwiększono możliwości testowe na granicy. Testowanie jest darmowe. 

Z informacji norweskiego rządu wynika, że w miarę możliwości badanie powinno odbywać się na lotnisku lub innej stacji granicznej, w przeciwnym razie podróżny musi skontaktować się z gminą lub inną stacją badawczą w celu zamówienia testów. Rząd zapowiedział zwiększenie możliwości testowania na lotnisku Gardermoen w Oslo, gdzie do tej pory wykonywano badania dobrowolnie.

„Musimy maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się mutacji wirusa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mutacja może przybyć do Norwegii również z innych krajów niż Wielka Brytania. Wymóg obowiązkowego testu jest uzupełnieniem programów, które już ustanowiliśmy, w ramach których wymagany jest negatywny test przed wjazdem, rejestracja wjazdu i obowiązek kwarantanny” – podkreśla minister zdrowia i opieki Norwegii Bent Høie.

Istnieją pewne wyjątki od obowiązku przeprowadzenia testu. Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą być badane. Pewne wyjątki dotyczą między innymi osób pełniących ważne funkcje społeczne, osób dojeżdżających do pracy na granicy, kierowców transportu dalekobieżnego i dyplomatów.

Osoby prywatne, które mają pytania związane z testowaniem dla odwiedzających, mogą odwiedzić stronę: Helsenorge.no

Informacje ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Norwegia wymaga od osób przyjeżdżających z zagranicy:
•    okazania negatywnego wyniku testu covid-19 (wykonanego najwcześniej 72 godziny przed przyjazdem)  – wymóg ten nie dotyczy m.in. osób mieszkających w Norwegii na stałe, dzieci poniżej 12 roku życia i podróżnych, którzy udokumentują, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszli covida
•    okazania deklaracji miejsca na spędzenie kwarantanny (10 dni) – 29 grudnia 2020 roku wprowadzono możliwość skrócenia kwarantanny o 3 dni pod warunkiem wykonania w Norwegii dwóch testów: pierwszego do 3 dni od wjazdu i kolejnego najwcześniej 7 dni po wjeździe.
•    obowiązku rejestracji on-line.
•    dodatkowego testu w ciągu 24h po przyjeździe (na granicy lub w gminie pobytu)

Można korzystać z nowej norweskiej aplikacji na telefon komórkowy pozwalającej kontrolować zarażenia. Jest to dobrowolne, ale zalecane.

Źródło: AirportGdansk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.