Brexit a loty do Wielkiej Brytanii

0
922
Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku obowiązywał okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal traktowana była jako państwo członkowskie Unii Europejskiej z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków. Od stycznia 2021 wiele się zmienia.

Dowód czy paszport

Do Wielkiej Brytanii można wjechać z dowodem osobistym do 30 września 2021 roku, a osoby posiadające status osiedlonego do końca 2025 roku. Po tym czasie trzeba będzie mieć przy wjeździe paszport. Podobnie podczas podróży z Wielkiej Brytanii.

Wizy

Przyjazd turystyczny na Wyspy na pobyt nieprzekraczający 6 miesięcy nie jest objęty wymogiem posiadania wizy. W przypadku chęci wyjazdu w celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

EKUZ 

Od 1 stycznia 2021 r. polska Karta EKUZ nie jest honorowana w Wielkiej Brytanii.

Towary i TAX FREE

Od Nowego Roku podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski obowiązują takie same przepisy, jak podróżnych z innych krajów niebędących członkami Unii Europejskiej. To  oznacza zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt.

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni, którzy dokonają zakupu towarów na terytorium UE w ramach procedury TAX FREE i posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Wielkiej Brytanii, są traktowani jak obywatele państw trzecich. Tym samym przysługuje im prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium UE, które zostaną wywiezione przez nich poza terytorium Unii w bagażu osobistym.

Zgodnie z umową partnerstwa, regulującą relacje pomiędzy Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem, po zakończeniu okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020, zapewnione są podstawy dla niezakłóconego i stałego wykonywania przewozów lotniczych pomiędzy terytorium Zjednoczonego Królestwa a terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Źródło: https://www.airport.gdansk.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.