Sposoby na wypoczynek podczas upałów

0
1243

Wakacje to upragniony czas w roku. W chłodniejsze okresy z utęsknieniem czekamy na słoneczny urlop, ale tegoroczne lato przywitało nas rekordowymi temperaturami na miarę „ciepłych krajów”. Jak wypoczywać w tak upalne dni?

Pierwsza myśl, to ucieczka z rozgrzanych, betonowych miast nad wodę. Jednak nawet nad zbiornikami wodnymi może być ciężko znieść palące słońce przez dłuższy czas, a obecność innych turystów, nie każdemu kojarzy się z relaksem. Warto zadbać, by po wypoczynku pozostały tylko dobre wspomnienia, nawadniać organizm, dostosować dietę, odpowiednio się ubrać. Warto też wybrać się w miejsce, gdzie pomimo wysokich temperatur, można przyjemnie spędzić czas, najlepiej w cieniu.

W naszym klimacie upały nie są niczym nadzwyczajnym, mamy przecież za sobą niejedno upalne lato. Coraz częściej mówi się o skutkach globalnego ocieplenia. Na szczęście w Polsce nie brakuje terenów zielonych, parków, lasów, rzek, jezior i stawów, gdzie można bezpiecznie odpoczywać, nawet przy temperaturach przewyższających 30 stopni Celsjusza.

Podczas upałów w parkach w cieniu drzew temperatura jest co najmniej o 10°C niższa niż temperatura w betonowych centrach miast, dlatego szczególnie w upalne dni zapraszamy do przepięknego parku Manor House SPA. Wspaniałe starodrzewy, liczne pomniki przyrody, leśna część parku, krzewy, paprocie, kwiaty, wypielęgnowane klomby – to wszystko na 10-hektarowym obszarze robi niesamowite wrażenie i jest doskonałą okazją do obcowania w przyrodą. Uroku dodają przypałacowe stawy, wyspy, mostki i romantyczne zakątki, gdzie można w ciszy delektować się kojącymi barwami i odgłosami natury. W parku mieszczą się też ścieżki i Ogród Medytacji, które sprzyjają wyciszeniu i wzmocnieniu sił witalnych. Gdy słupki na termometrach skaczą w górę, polecany też schłodzenie się w naszym bezchlorowym basenie z ożywioną wodą – mówi Dorota Tokarska, Dyrektor Marketingu kompleksu hotelowego Manor House SPA – Pałac Odrowążów.

Łatwiej znieść upał poza miastem, w miejscach zacienionych, w otoczeniu przyrody, przy orzeźwiającym wietrze. Stare zabudowania z grubymi, kamiennymi ścianami, obrośnięte pnączami, jak w przypadku zabytkowych Pałacu Odrowążów i Stajni Platera, trzymają chłód lepiej niż współcześnie powstające budynki, w których klimatyzacja staje się koniecznością. Przypałacowe piwnice, dawniej wykorzystywane do przechowywania żywności, dziś dają ochłodzenie zwiedzającym kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckich Chlewiskach.

Starannie utrzymany park krajobrazowy jako jeden z najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce (12 maja 2009 r. został wpisany na „Listę preferencyjnych zabytkowych parków i ogrodów dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”) jest prawdziwym skarbem kompleksu hotelowego Manor House SPA. Charakteryzuje go urozmaicona szata roślinna, bogata fauna oraz duża ilość pomników przyrody, co czyni park interesującym i godnym zwiedzania.

Na jego terenie znajdują się ścieżki edukacyjne:

przyrodnicza – biegnąca koło rzadkich okazów drzew, która jest przeznaczona dla osób lubiących spokojne spacery i odkrywanie przyrodniczych ciekawostek. Na jej trasie można zobaczyć najciekawsze pomniki przyrody i osobliwości przyrodnicze, poznać różne zbiorowiska roślinne, a przy odrobinie szczęścia również podpatrzeć aktywne życie fauny parku.
zabytkowa – została stworzona z myślą o pasjonatach historii. Obejmuje wszystkie zabytkowe obiekty posiadłości – jednej z najstarszych rezydencji szlacheckich w Polsce, której historia sięga XII wieku. Wybierając tę trasę można przyjrzeć się budynkom i podziemnym budowlom oraz poznać dzieje wybitnych postaci rodów Odrowążów, Chlewickich i Sołtyków.
medytacji (mała i duża) – ścieżki idealne na chwilę wytchnienia i ćwiczenia runiczne, zwłaszcza w punktach energetycznych parku (Kamienny Krąg Mocy, Ogród Zen, Spirala Energetyczna, Piramida Horusa), w których można też uprawiać jogę lub medytację.
Park – Ogród tworzą rozległe trawniki, swobodnie rozplanowane klomby, grupy drzew i krzewów o rozmaitych wysokościach, nieregularnie wijące się ścieżki wśród naturalnych zbiorników wodnych – strumieni i stawów. Szczególnie cenne są tu okazy starych drzew o szlachetnych sylwetkach, potężne dęby, kasztany, rozłożyste lipy, klony, czerwone buki, cisy, strzeliste tulipanowce, graby, jesiony, modrzewie. W leśnej części występuje wspaniały zabytkowy drzewostan, dzika promenada oraz Kamienny Krąg Mocy, Spirala Energetyczna i czarowny Ogród Zen tworząc niepowtarzalny charakter parku.
Przebywanie na świeżym powietrzu, wśród kojącej zmysły przyrody, z możliwością schłodzenia się w wodzie, wycisza, odpręża, relaksuje i poprawia nastrój. To dobry pomysł na przyjemnie spędzenie upalnych dni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.