Skuteczne sposoby na dorobienie w gastronomii

0
1087
Fot.: Materiały GoPOS

Branża gastronomiczna daje wiele możliwości, dzięki którym można zarobić dodatkową gotówkę. Jeśli sam zastanawiasz się, jak skutecznie uzyskać ekstra pensję, przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka prostych pomysłów, dzięki którym zwiększysz swoje przychody.

Praca na kilku stanowiskach

Świetnym sposobem na dodatkową pensję w branży jest praca na kilku stanowiskach. Do jej zalet należy chociażby brak obowiązku pogodzenia kilku grafików, gdyż dodatkowe czynności można wykonywać w miejscu obecnej pracy. Jednak decydując się na taką formę, trzeba wziąć pod uwagę kwestie logistyczne, dobre zorganizowanie, a przede wszystkim dostosowanie modelu pracy do warunków lokalu tak, by dodatkowe czynności nie były realizowane kosztem innych. Jaką posadę można w ten sposób wykonywać? Jeśli na przykład jesteś kelnerem, a w restauracji przyjmujesz mnóstwo zamówień online, możesz zgłosić się do pracy kuriera i zająć się doraźnymi dowozami.

Imprezy okolicznościowe i ich obsługa

Często zdarza się, że organizatorzy poszukują personelu, który będzie w stanie obsłużyć gości na danym wydarzeniu. To dobry sposób na dodatkowe zajęcie, który łatwo można zgrać z grafikiem w pracy, bo najczęściej wiąże się z jednorazową ofertą. Jeśli masz na przykład plan na cały miesiąc możesz sprawdzić, w które dni będziesz mógł poświęcić się dodatkowym obowiązkom. Wiele takich okazji pojawia się na portalach z ofertami pracy lub grupach na Facebooku, powiązanych z Twoim miastem. Organizatorzy lubią szukać pracowników “na już”, dlatego by nie przegapić takich ofert, odwiedzaj strony na bieżąco.

Polecanie i zarabianie

Najprostsze rozwiązania często okazują się najskuteczniejszymi. Jednym z nich są polecenia, za które otrzymuje się dodatkową gotówkę. Dlaczego ten sposób jest aż tak łatwy i skuteczny? Bo dziś każdy chętniej korzysta i kupuje to, co polecił mu znajomy lub inna osoba z branży. Stąd rekomendacje mogą szybko przynieść pożądany efekt i stać się prostą metodą na dodatkową pensję. Programy afiliacyjne nie wiążą się z dodatkowymi umowami czy kosztami w przypadku, gdy np. nie dochodzi do zakupu polecanego rozwiązania. Co więcej reklamowane rozwiązania można polecać dowolnej liczbie pracownikom z branży, co daje szerokie pole możliwości i większą szansę na udane rekomendacje.

Programy afiliacyjne skierowane są do wszystkich związanych z gastronomią. Mogą przystąpić do nich kelnerzy, kucharze, właściciele i managerowie lokali, a także przedstawiciele handlowi czy dostawcy produktów. Często zdarza się także, że zasady czy wynagrodzenie takiej współpracy można ustalić tak naprawdę indywidualnie.

Fot.: Materiały GoPOS

Więcej o programie partnerskim można dowiedzieć, odwiedzając stronę internetową. Jeśli chciałbyś przystąpić do jednego z nich wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny tutaj.



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.