Problematyczne powierzchnie – jak sobie z nimi poradzić? (CZ. 2)

0
819
Nie tylko marmur czy chropowata struktura płytek spędzają sen z oczu działom housekeepingu niejednego hotelu. Dziś kontynuujemy temat trudnych powierzchni, podsuwając jednocześnie sposoby na radzenie sobie z problemami z nimi związanymi.

Podłogi olejowane

Olejowanie to jedna z najstarszych metod konserwacji drewna. Olej, będący naturalnym impregnatem, jest wchłaniany przez drewno i dzięki temu zabezpiecza jego powierzchnię, przy czym nie zatyka porów i pozwala podłożu oddychać. Dodatkowo wzmacnia kolor, podkreśla słoje oraz uwydatnia strukturę drewna. Podłoga olejowana starzeje się w naturalny sposób, ma dość wysoką odporność na uszkodzenia, a w razie ich wystąpienia nie trzeba odnawiać całej podłogi, a jedynie zniszczone fragmenty (bez konieczności cyklinowania).

Mimo licznych zalet, nie da się jednak nie zauważyć, że taka podłoga nie jest wolna od wad. Po pierwsze, podłoga olejowana wymaga staranniejszej pielęgnacji niż lakierowana (w odróżnieniu od lakieru, olej nie tworzy warstwy zabezpieczającej na drewnie, tylko w nie wnika). Po drugie, okresowo taką podłogę należy impregnować olejem. Po trzecie, drewno olejowane jest bardziej podatne na zarysowania niż to lakierowane.

Czyszczenie podłóg olejowanych powinno głównie polegać na ich zamiataniu. Dopiero w przypadku zabrudzeń, z którymi nie poradzi sobie szczotka, należy użyć preparatu na bazie mydła potasowego, rozpuszczającego i emulgującego różne zabrudzenia, który pozostawi czystą, zabezpieczoną i jedwabiście matową podłogę (np. preparat LH 325 marki Gricard).

Podłogi wysokopołyskowe, np. gres szkliwiony i polerowny, granit szlifowany

Szkliwione, polerowane czy szlifowane podłoża stanowią bardzo efektowny element każdego wnętrza. Jednak nieważne jak piękne będzie podłoże, przy braku odpowiedniej pielęgnacji nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Problemem związanym z wysokopołyskowymi podłogami są smugi wynikające z odkładnia się kamienia wodnego. Najlepiej sprawdzi się w takim przypadku odpowiednio dobrany preparat kwaśny, który usunie wszelkie kamienne osady, pozostawiając podłoże czyste i błyszczące (efekt wzmocni np. przy myciu ręcznym zastosowanie mopa z mikrofazy) – zastosowanie znajdzie tutaj preparat LH 307 z linii hotelowej Gricard. Należy pamiętać, aby każdorazowo przed zmywaniem powierzchni wysokopołyskowych dokładnie zamieść podłoże – tak, aby drobinki brudu, piach itp. nie porysowały podczas mycia naszej podłogi.

Granit

Jeżeli chodzi o granit – bardzo często wykorzystywany on jest na zewnątrz budynków. Niejednokrotnie możemy spotkać przed hotelem granitowe schody czy murki, które narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mimo że granit jest odpornym materiałem, w przypadku długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych może dojść do przebarwienia podłoża. Wydawać by się mogło, że sytuacja jest nieodwracalna, jednakże współpracując z profesjonalnym dostawcą chemii mamy szansę na uniknięcie kosztów renowacji granitu. Istnieją bowiem preparaty oparte na silnych kwasach, które przy odpowiednim zastosowaniu (a wcześniejszym przetestowaniu przez naszego dostawcę) mogą nam pomóc doprowadzić przebarwioną powierzchnię do właściwego wyglądu.

Doskonałym sposobem na doczyszczenie silnie zabrudzonego granitu (np. na schodach zewnętrznych) jest uprzednie odtłuszczenie powierzchni (np. preparatem EcoKey 60 z linii ekologicznej Gricard), a następnie zastosowanie silnego preparatu na bazie kwasu solnego (np. Soldal z linii obiektowej Gricard). Dzięki zastosowaniu takiej metody, wraz z odpowiednimi środkami, powierzchnia będzie nie tylko wyczyszczona, ale i odzyska swój właściwy kolor.

Wykładziny dywanowe

Większość, jeżeli nie wszystkie hotele posiadają jakąś część podłóg pokrytych wykładzinami dywanowymi. Może dla większości z nas nie oznacza to niczego nadzwyczajnego, jednak nie ma (prawie) nic gorszego niż brudna, poplamiona wykładzina (czy to w holu, czy pokoju hotelowym). Pierwszy rzut oka na taką powierzchnię i gość od razu wyrabia sobie zdanie o takim obiekcie. Jak więc rozwiązać problem z wykładzinami dywanowymi?

Jeszcze na etapie projektu lub planów remontowych należy pamiętać, aby wybierać wykładziny przeznaczone do obiektów takich jak hotel, a nie domowe. Owszem, te domowe są dużo tańsze, jednak na tym kończy się ich przewaga nad wykładzinami hotelowymi, które są dużo bardziej wytrzymałe na ścieranie, zaplamienia i odkształcenia, a ponadto posiadają niezbędne atesty.

Po wybraniu właściwej wykładziny należy pamiętać o właściwej jej pielęgnacji. Po pierwsze – codzienne odkurzanie. Dzięki temu brud nie będzie zalegał we włóknach, nawarstwiając się i tworząc trudne do usunięcia, głębokie zabrudzenia. Po drugie – niezwłoczne działanie w przypadku zauważenia plam. Im szybciej zareagujemy na zabrudzenie, tym większa jest szansa na uniknięcie trwałego przebarwienia tkaniny.

W takim przypadku najlepiej sprawdzi się środek w spryskiwaczu nanoszony bezpośrednio na plamę, a następnie odciskany (nigdy wcierany) czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym (np. odplamiacze miejscowe marki Gricard – LH 322 lub silniejszy LH 323). Dla zachowania pożądanego wyglądu podłogi należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do procesu odplamiania w niewidocznym miejscu dokonać testu na stabilność koloru i tekstury wykładziny.

Poza sprzątaniem bieżącym i doraźnym, niezbędne jest okresowe (za pomocą szamponu – LH 320 marki Gricard) oraz gruntowne (metodą ekstrakcyjną – LH 321 marki Gricard) pranie wykładzin dywanowych. Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć – wszelkie działania zapobiegające nanoszeniu brudu (np. stosowanie wycieraczek i mat przy wejściu do hotelu) są jak najbardziej wskazane.

Podsumowując – nie zawsze mamy wpływ na rodzaj i jakość powierzchni, z którymi przychodzi nam się mierzyć w codziennym utrzymaniu czystości w hotelu. Jednakże mając na uwadze fakt, iż czystość i dobry wygląd to wizytówka naszego obiektu, musimy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze – musimy wiedzieć z jaką powierzchnią mamy do czynienia. Po drugie – ważne, abyśmy współpracowali z profesjonalnym i doświadczonym dostawcą środków czystości, który poza dostarczaniem chemii będzie nam służył radą i pomocą w doborze odpowiednich preparatów oraz w miarę potrzeby przeprowadzał testy. Po trzecie – stosowanie specjalistycznych środków czystości zgodnie z zaleceniami naszego kontrahenta.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym katalogiem firmy dedykowanym sektorowi HoReCa: http://www.gricard.pl/katalogi/katalog-horeca. Gricard Polska – producent profesjonalnych środków czystości dla sektora HoReCa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.