Polska przystąpi do testowania paszportów covidowych

0
1054

Przedstawiciele rządu poinformowali, że Polska dołączy do pilotażu związanego z uruchomieniem paszportów covidowych. Testy ruszają lada dzień!

Polska zapowiadała, że będzie gotowa, aby dołączyć do programu 1 czerwca, ale jak się okazało ma to nastąpić pomiędzy 20 a 25 maja. Paszporty covidowe Unii Europejskiej mają za zadanie ujednolicenie zasad wydawania, weryfikacji i uznawania zaświadczeń informujących, że dana osoba jest już zaszczepiona przeciwko Covid-19. Ale to nie wszystkie możliwości systemu, ma on również pokazywać informacje, że dana osoba uzyskała np. negatywny wynik testu albo, że jest ozdrowieńcem. Paszporty mają jedno kluczowe zadanie, ułatwić podróżowanie na terenie Unii Europejskiej.

Adam Niedzielski, minister zdrowia
„20 maja chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską. Chodzi o tzw. paszporty covidowe. Polska złożyła już całą dokumentację dotycząca certyfikatów szczepiennych.”

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia
„Ta dokumentacja była niezbędna dla konsorcjum prowadzącego testy, by wprowadzić Polskę do tego systemu testowania, a ostatecznie do systemu zielonych certyfikatów.”

Jeśli pilotaż systemu pójdzie zgodnie z ustalonym harmonogramem, to wkrótce ozdrowieńcy, osoby z negatywnym wynikiem oraz zaszczepieni będą mogli swobodnie podróżować po Unii Europejskiej. Jeśli nie pojawią się dodatkowe problemy to paszporty covidowe zaczną działać już w czerwcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.