Polak zwycięzcą IV Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

0
661
Fot.: Materiały prasowe Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Sommelier z Lublina, Jarosław Baranowski, zwyciężył w czwartej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów. Został jednocześnie tegorocznym Mistrzem Polski Młodych Sommelierów. W finale zawodów z Baranowskim walczyli Iwona Hereda, reprezentująca Cypr, oraz Stefan Klettner, austriacki sommelier pracujący w Kopenhadze. 

W trzydniowych zawodach rozgrywanych w warszawskim Airport Hotel Okęcie startowało
23 sommelierów: 15 zawodników z Polski oraz reprezentanci Francji, Austrii, Portugalii, Norwegii, Estonii, Łotwy, Węgier i Cypru.  Kryterium udziału w konkursie był wiek poniżej 30 lat.

Finał przed publicznością na scenie poprzedziły zamknięte dla obserwatorów eliminacje dla polskich zawodników, a następnie półfinały, w których uczestniczyło 6 zawodników z Polski i wszystkich 8 zgłoszonych uczestników z zagranicy. Wśród zadań na dwóch pierwszych etapach zawodów znalazły się z test z wiedzy o winie, degustacja win w ciemno, identyfikacja mocnych alkoholi, czy dobór wina do jedzenia.

Fot.: Materiały prasowe Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Finał na scenie przed publicznością rozpoczął się od części degustacyjnej. Zawodnicy mieli podać pełny opis wina w dwóch kieliszkach, w których znalazły się francuskie beaujolais oraz hiszpańska biała rioja. W kolejnym zadaniu degustacyjnym dostali do zidentyfikowania koniak, armaniak i rum. Mimo poprawnie wykonanych opisów żadnemu z finalistów nie udało się podać właściwych nazw win i mocnych alkoholi. Część praktyczna weryfikowała umiejętności serwisowe, a także refleks i sommelierską wyobraźnię, kiedy zawodnik miał za zadanie zaproponować gościom będącym w podróży dookoła świata pięciodaniowe menu z winem z różnych regionów. Najbardziej kreatywny i spójny w ostatniej konkurencji okazał się sommelier z Polski, który rekomendował menu oparte na winach i lokalnych potrawach z regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

W trakcie finałów ogłoszony został także zwycięzca osobnej klasyfikacji. Na podstawie liczby punktów uzyskanych w trzech ostatnich zawodach sommelierskich o randze mistrzowskiej wyłoniony został reprezentant Polski w  konkursie Best Sommelier of Europe 2024 w Belgradzie. Będzie nim Tomasz Żak z warszawskiego wine baru Kontakt, tegoroczny Mistrz Polski Sommelierów.

Zawodom towarzyszyły seminaria i komentowane degustacje z udziałem partnerów Mistrzostw: Château Purcari, Les Grands Chais De France, The Macallan, Wines of Germany, California Wines, TiM S.A., National Wine Agency of Georgia, Foods & Wines from Spain oraz Wines of Portugal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.