Nowe reguły dotyczące wjazdu do Chorwacji

0
2601

Kraje, w których turystyka wakacyjna stanowi ważną część gospodarki walczą bardzo mocno o uwagę turystów i zachęcają do przyjazdu łagodząc wymogi związane z przekraczaniem ich granic.

Chorwacja to kierunek, gdzie tłumnie kierują się polscy turyści. W tym roku władze tego kraju przewidują, że odwiedzi ich ponad milion Polaków. Jednocześnie rządzący robią wszystko co mogą by zniwelować do minimum niedogodności związane z przekraczaniem granic przez turystów.

Od 2 czerwca Chorwacja ponownie łagodzi swoje przepisy wjazdowe. Poniżej przedstawiamy listę warunków jakie trzeba spełnić by przekroczyć granicę z tym państwem. Granicę mogą przekroczyć osoby, które:

Reklama

– okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy. Ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.
– posiadają zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni;
– przeszły COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy, licząc od daty planowanego wjazdu do RCh, i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich 180 dni – w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki;
– przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni,
– przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni;
przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy. Nie ma określonego wzoru takiego zaświadczenia.
– posiadają cyfrowy unijny certyfikat COVID-19
– dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Z powyższego zwolnione są m.in.:

– osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji UWAGA! Nie ma wzoru takich zaproszeń lub potwierdzeń.
– osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w Chorwacji nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.