Piechowice – perła Dolnego Śląska poleca się na wakacje

0
1171

Zachęceni sezonem turystycznym chętnie spędzanym w Polsce, przedstawiamy jedno z najciekawszych miejsc na mapie Karkonoszy. Piechowice to oaza spokoju otoczona górskimi szczytami, która zaprasza do poznania jej tajemnic.

Dolny Śląsk jest niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Miejsce to jest pełne niepowtarzalnych połączeń – polska roślinność przeplata się z gatunkami występującymi w Alpach, a między kolejnymi przystankami Szlaku Cysterskiego pojawiają się pomniki związane z historiami sięgającymi czasów pogańskich. Niewielka miejscowość położona między Jelenią Górą a Szklarską Porębą zawiera w sobie wszystko, co świadczy o charakterze regionu.

Śnieżne Kotły – alpejski krajobraz w Polsce

Położone między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.) Śnieżne Kotły to niezwykłe formacje skalne, kryjące roślinność niewystępującą w żadnym innym miejscu. Wszystko to za sprawą polodowcowej formy, dzięki której w wąskich zagłębieniach przez cały rok utrzymują się niskie temperatury. To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie nawet latem możemy zaobserwować oblodzone zbocza i zalegający śnieg. Na wspinaczy na szczycie góry czekają m.in. skalnice śnieżne i skalnice darniowe, gatunki endemiczne, oraz cały szereg alpejskiej i arktycznej flory – rozrzutka alpejska, sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnka maleńka, tojad mocny, modrzyk górski, róża alpejska, zimoziół północny. Wszystkie te botaniczne atrakcje otoczone są malowniczymi krajobrazami, do których można dotrzeć dwoma szlakami, mijając po drodze dwa Śnieżne Stawy o nadzwyczaj czystej wodzie.

Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze

Złoty Widok to miejsce doskonale znane mieszkańcom Piechowic. Punkt widokowy znajduje się na krańcu Pogórza Karkonoskiego, kierując się na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej, z którego można obserwować Wysoki Grzbiet z Wysokim Kamieniem, Szklarską Porębę i zachwycać się panoramą Karkonoszy z ich szczytami: Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się na zboczu wyższego szczytu – Drewniak, o wysokości 672 m.n.p.m. w Michałowicach.

Pierwsza atrakcja po drodze do punktu widokowego znajduje się jeszcze przed wjazdem do Michałowic – jest to skalny tunel drogowy o długości kilkunastu metrów, wykuty w latach 20. XX wieku w granitowej skale, jedyny tego rodzaju w tej części Polski. Kolejnym przystankiem jest plac na zbiegu ulic Sudeckiej i Śnieżnej, z którego można podziwiać panoramę Śnieżnych Kotłów i zbudowane na szczycie góry nieczynne już schronisko. Stamtąd wyznaczonym szklakiem kierujemy się w stronę zupełnie nowej platformy widokowej Złoty Widok.

Kociołki – unikatowe formy polodowcowe czy narzędzia magii?

Na szlaku prowadzącym na Złoty Widok mijamy Kociołki – budzącą niegasnące zainteresowanie badaczy i wielbicieli gór grupę skalną, z zagłębieniami przypominającymi kotły. Dzięki niepowtarzalnej formie, obok teorii o naturalnym pochodzeniu około 30 kociołków, pojawiają się również legendy o wykorzystywaniu ich w pogańskich rytuałach składania ofiar. Nie schodząc ze szlaku zobaczymy również kilka niewielkich, kamiennych jaskiń.

Huta Julia – zabawa i nauka

Rodziny szukające odpoczynku od pieszych wędrówek mogą zajrzeć do Huty Julia, mieszczącej się w centrum Piechowic. Projekty tworzone w hucie zdobią wnętrza domów na całym świecie, a sam zakład jest jedną z ostatnich manufaktur zajmujących się obróbką szkła kryształowego w Polsce. Podczas wizyty rodzice poznają historię polskiego wzornictwa i sekrety obróbki szkła kryształowego, a dzieci nauczą się malować i grawerować na szkle. W odbywających się codziennie (również w święta) warsztatach mogą brać udział dzieci od 6 roku życia.

Szlaki rowerowe dla amatorów i profesjonalistów

Karkonosze to doskonałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Dzięki rozbudowanemu systemowi szlaków rowerowych można na nich znaleźć etapy o różnych stopniach trudności. W okolicy Piechowic biegnie ponad 19-kilometrowy odcinek pasma rowerowego Olbrzymy, którym mogą poruszać się nawet średnio doświadczeni rowerzyści. Gorskie serpentyny to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji na całej trasie. A na spragnionych wyzwań czeka kolejnych kilkadziesiąt kilometrów górskich pasm do pokonania!

Z inicjatywy Starostwa Jeleniogórskiego rozpoczęto tworzenie projektu sieci tras rowerowych w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej w sposób umożliwiający korzystanie z nich wszystkim rowerzystom, zarówno tym małym, którzy dopiero zaczynają przygodę rowerową często w wózku podczepionym do roweru rodzica, jak też osobom starszym. Dostępność sieci tras rowerowych przystosowanych dla szerszej grupy odbiorców jest bardzo istotna bowiem nie każdy jest profesjonalnym kolarzem szosowym, czy osobą uprawiającą zjazdy wyczynowe na rowerach MTB. Pamiętajmy również o osobach niepełnosprawnych, które jazdę na rowerze często przystosowanym do swojej niepełnosprawności traktują jako element rehabilitacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Gmina Miejska Piechowice jak najbardziej przyłącza się do tej inicjatywy i w najbliższym czasie planuje rozpocząć konsultacje społeczne zarówno z mieszkańcami, jak również z miłośnikami jazdy na dwóch kółkach, lokalnymi aktywistami, a być może także turystami, którzy chętnie zwiedzają piękne, górskie okolice przy pomocy jednośladu.

Źródło: mat.prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.