Ordo Iuris wydało poradnik. Zwraca się w nim do hotelarzy

0
1066
Fot.: FB/video Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Fundacja Ordo Iuris wydała poradnik. Autorzy poruszają w nim kwestie wolności słowa i klauzuli sumienia. Oprócz rad dla lekarzy, pielęgniarek, czy farmaceutów, znalazły się w nim także słowa skierowane do hotelarzy i restauratorów. Według fundacji hotel ma prawo odmówić m.in. wynajmowania pokoi wyposażonych w łóżka dwuosobowe parom, które nie mają ślubu.

Ordo Iuris to fundacja utworzona w 2013 r. Jej celem są  „badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym”.

Ostatnio fundacja wydała poradnik ,,Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy”. Jego autorami są Magdalena Majkowska i Jerzy Kwaśniewski, członkowie zarządu. Jak twierdzą przedstawiciele Ordo Iuris, poradnik jest ,,odpowiedzią na rosnącą liczbę zgłoszeń pracowników, przedsiębiorców, lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, wykładowców akademickich i wielu innych, którzy zwracają się do Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris o pomoc prawną w sporach prawnych powstających na płaszczyźnie zawodowej”.

Jego treść informuje pracowników różnych branży np. w sprawie tego, czy oraz jak mogą odmówić wykonywania pewnych usług niezgodnych z ich sumieniem. Część rad skierowana została do hotelarzy. Szczególnym echem odbiły się słowa dotyczące wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi parom, które nie są w związku małżeńskim.

,,Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami” – czytamy w poradniku.

Jak się okazuje część hotelarzy pozostaje obojętna w stosunku do owego zapisu i twierdzi, że nie zamierza skorzystać z rady.

,,Jak do mnie goście przyjadą, to niech do tego łóżka idą i niech tam robią, co chcą. Czy przyjedzie pan z panią, koledzy czy koleżanki to już nie moja sprawa” – mówi jeden z zakopiańskich hotelarzy.

U części turystów wywołało to jednak oburzenie. Nie wyobrażają sobie bowiem tego, aby istniała konieczność udowadniania tego, czy są w sakramentalnym związku małżeńskim przed każdym wyjazdem do hotelu.

Ordo Iuris twierdzi natomiast, że ,,w szczególny sposób skupia się na ochronie tej niezwykle istotnej, konstytucyjnie chronionej wartości” – sumieniu. Podaje także przykłady, kiedy to przedsiębiorcy, którzy odmówili działania niezgodnego z ich sumieniem, dostawali za to kary. Ich zdaniem każdy ma prawo do działania w zgodzie ze swoimi wartościami i co za tym idzie może odmówić wykonania konkretnej usługi, takiej jak wynajem pokoju z łóżkiem małżeńskim parze bez ślubu.

Przedstawiamy pełny poradnik przygotowany przez Ordo Iuris.

Poradnik Wolność Sumienia 1 0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.